...měsícem
* Koruna by měla v příštích měsících nejprve oslabit
* V čele zlotý s očekávaným růstem o 5 pct za 12 měsíců
Sándor Petö
BUDAPEŠŤ, 2.února (Reuters) - Pokračování ekonomického růstu a zvyšování úrokových sazeb zřejmě v příštích 12 měsících pomůže k posílení hlavních středoevropských měn v čele se zlotým, který by měl zpevnit zhruba o 5 procent, ukázal ve středu průzkum Reuters.
Odhady 40 oslovených analytiků svědčí o mírně optimističtějším pohledu na měny v regionu než před měsícem, když poněkud ustoupily do pozadí obavy z důsledků dluhové krize v některých státech eurozóny a ekonomické oživení nabírá obrátky. [ID:nLDE7100CX]
Koruna <EURCZK=> a forint <EURHUF=> by však měly podle mediánu předpovědí v nejbližších měsících nejprve mírně oslabit, a zkorigovat tak silné zisky z posledních týdnů.
Koruna ve středu testovala hranici 24,0 za euro, pod kterou se nepodívala více než dva roky, a forint se ocitl na dohled 9měsíčního maxima 268,70 za euro.
I když podle dealerů mohou obě měny prolomit tyto hladiny každým okamžikem, analytici odhadují, že kurz koruny v rozmezí jednoho až tří měsíců oslabí na 24,30 za euro.
Během 12 měsíců by se však měla česká měna dostat zpět na 23,9 za euro, přičemž v obdobném průzkumu před měsícem se čekal kurz 24,0 za euro.
Analytici pokládají českou měnu v regionálním měřítku za bezpečné útočiště, nicméně obavy z dluhové krize v eurozóně se v posledních týdnech poněkud zmírnily, což nahrává jejím konkurentům.
"Zatímco se očekává, že koruna zůstane vesměs imunní vůči problémům spojeným s eurozónou, prorůstový postoj bankovní rady zřejmě v prvním kvartále zabrání výraznějšímu posilování," uvedl Peter Poplawski z BGZ Bank.
Forint by se měl podle průzkumu stáhnout na 272,93 za euro do konce tohoto měsíce a na 275 za euro do července. Za období 12 měsíců by ale mohl znovu zpevnit na 270 za euro, zatímco před měsícem analytici odhadovali kurz na 272 za euro.
Naopak zlotý <EURPLN=> by měl podle analytiků posilovat bez přerušení a během měsíce se má vyhoupnout na 3,9 za euro, do tří měsíců na 3,87 za euro a za 12 měsíců na 3,75 za euro.
Rumunský leu <EURRON=> by pak mohl do roka zpevnit zhruba o jedno procento na 4,2 za euro.
RŮST SAZEB POMŮŽE MĚNÁM
Očekávání, že Maďarsko brzy zveřejní plán fiskálních reforem, v posledních týdnech napomohlo tamním trhům k růstu, ale analytici soudí, že má země jen dočasnou výhodu, neboť dohání dřívější zpoždění vůči svým sousedům. [ID:nLDE70N0B9]
"Rozdíl mezi forintem a zlotým je v tom, že v Maďarsku se změní složení bankovní rady a převáží příznivci umírněné měnové politiky, zatímco v Polsku se očekává zvyšování úrokových sazeb a ekonomika pádí kupředu," řekl Janos Samu ze společnosti Concorde.
Maďarská centrální banka (NBH) jako první v regionu začala s utahováním úrokových kohoutů, a otočila tak předchozí cyklus uvolňování sazeb během hospodářské krize. Za poslední tři měsíce zvedla hlavní sazbu o 75 bazických bodů, aby čelila hrozbě narůstajících inflačních tlaků.
Většina analytiků nicméně soudí, že klíčová sazba v Maďarsku dosáhla svého maxima na úrovni 6 procent, když se v březnu vymění čtyři členové bankovní rady, při kterém se očekává jmenování příznivců prorůstové měnové politiky. [ID:nLDE70K12V]
Naopak polská centrální banka, jež minulý měsíc zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 3,75 procenta, bude zřejmě v tomto postupu pokračovat, a posílí tím atraktivitu domácí měny.
"Zlotý by měl také profitovat z dalšího přílivu zahraničního kapitálu a portfoliových investic," uvedl Michal Fronc z TMS Brokers.
Pro podrobnosti průzkumu klikněte na: <CEEFXPOLL01>.
Pro další komentáře analytiků klikněte na: [ID:nLDE7102GY].
(Přeložil: Jan Korselt; Editoval: Robert Müller)