ANALÝZA-Úrokové sazby ve střední Evropě porostou jen mírně

02.02.2011 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Úrokové sazby porostou jen postupně přes rychlejší...

...inflaci

* Inflace bez potravin a energií zůstává mírná

* Slabá poptávka a vysoká nezaměstnanost brzdí inflač.tlaky

* Silnější středoevropské měny tlumí dopad dražších komodit

Michael Winfrey

PRAHA, 2.února (Reuters) - Zhodnocení měn, neduživá domácí poptávka a vysoká nezaměstnanost budou v letošním roce hlavní příčinou toho, že se úrokové sazby v Česku, Polsku a Maďarsku budou zvedat jen postupně navzdory zrychlující inflaci ve světě.

Investoři započítávají zvýšení polských sazeb již v březnu, zatímco nastavení měnové politiky v Česku by se podle peněžního trhu mělo zpřísnit zhruba v polovině letošního roku.

Nicméně inflaci tlačí vzhůru především ceny potravin a pohonných hmot, což jsou z větší části importované vlivy, proti nimž jsou centrální banky v otevřených ekonomikách bezbranné.

Razantnější zvyšování úrokových sazeb tak není na obzoru.

I když se středoevropským ekonomikám ve čtvrtém kvartále loňského roku dařilo lépe, než se čekalo, domácí poptávka zatím zaostává za dvouciferným růstem průmyslového sektoru, a fundamentální inflační tlaky jsou stále mírné. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ * Grafické znázornění inflace http://r.reuters.com/cyr77r * Analýza sazeb peněžního trhu [ID:nLDE7100UZ] * Grafické znázornění tržních sazeb http://r.reuters.com/cyr77r * Další zprávy o měnové politice a inflaci [ID:nLDE7091HX] ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Například polská inflace v meziročním srovnání v prosinci vyskočila na 3,1 procenta, nad střed inflačního cíle nastavený na úrovni 2,5 procenta. Ovšem po očištění o ceny energií, potravin, alkoholických nápojů a tabáku - z nichž poslední dvě položky vyplývají z navýšení daňových sazeb - dosáhla inflace pouze 0,9 procenta.

Očištěná inflace v Maďarsku činila 2,3 procenta - oproti oficiálnímu výsledku 4,7 procenta - a v Česku dokonce pouhých 0,1 procenta.

"Jádrová inflace je všeobecně nízká, podle všech měřítek," řekl analytik Simon Quijano Evans z investiční banky Cheuvreux. "Opravdu nemyslím, že nastává cyklus razantního zvyšování sazeb."

SLABÁ DOMÁCÍ POPTÁVKA

Otřesy na Blízkém východě - kde raketový růst cen potravin přispěl ke svržení tuniské vlády a vyvolal vlnu protestů v Egyptě a Jordánsku - přiměly centrální banky na všech rozvíjejících se trzích nastražit uši.

Ceny potravin a energií jsou důležité i ve střední Evropě, kde tvoří 30 až 40 procent spotřebitelského koše oproti 20 procentům v Německu, jak vyplývá z údajů Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).

Centrální banky proto reagují. Maďarsko zvýšilo hlavní sazbu třikrát o 25 bazických bodů za poslední tři měsíce na 6 procent. Polsko začalo se zpřísňováním sazeb na posledním, lednovém měnovém zasedání bankovní rady, když zvedlo hlavní sazbu rovněž o 25 bazických bodů.

Guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer varoval před stupňujícími se inflačními tlaky, i když upozornil, že silná koruna je prozatím pomáhá zmírňovat. ČNB podle očekávání všech 18 analytiků v průzkumu Reuters ponechá v únoru sazby beze změny a růst sazeb se očekává nejdříve ve druhém kvartále.

V popředí zájmu stojí také domácí poptávka. Výkonnost polské ekonomiky vyskočila v loňském roce o 3,8 procenta, ale pokles fixních kapitálových investic o 2,0 procenta vede mnohé analytiky - a také některé centrální bankéře - k názoru, že není třeba zvyšovat úrokové sazby nijak rychle.

Hodnoty nezaměstnanosti jsou v celém regionu stále vysoké. Polská nezaměstnanost stoupla v prosinci na 12,3 procenta z 11,7 procenta o měsíc dříve. V Česku se v polovině ledna vyhoupla na 9,8 procenta, čímž vyrovnala maximum z loňského února - z období odeznívající hospodářské krize.

Maďarská nezaměstnanost činila v listopadu 10,7 procenta.

"(Inflační) tlaky plynoucí z domácí poptávky jednoduše neexistují," řekla Raffaella Tenconi, specialistka na rozvíjející se trhy střední a východní Evropy z Merrill Lynch Bank of America.

"Míry nezaměstnanosti jsou všeobecně stále velmi vysoké a to je klíčový faktor... V této fázi to nevyvolává žádné agresivní tlaky na měnovou politiku."

Rumunsko, jehož oslabená vláda se usilovně snaží prosadit reformní opatření, zřejmě podle analytiků letos dokonce sníží hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta.

MĚNY, POLITIKA

Jako důležitý polštář zmírňující dopady vyšších cen energií působí strmé posilování středoevropských měn.

Koruna si polepšila o 20 procent vůči dolaru od loňského července, kdy začal vzestup cen obilí na světových trzích. Zlotý ve stejném období přidal 18,4 procenta a forint 17,4 procenta.

To zmírnilo dopad 30procentního růstu komoditního indexu <.SPGSCI> a podobně prudkého zdražení ropy <LCOc1>, narozdíl od ostatních rozvíjejících zemí v Asii či Latinské Americe, jejichž měny neposilovaly tak rychle.

Doposud žádná centrální banka nevyjádřila znepokojení nad kurzem domácí měny, polští představitelé dokonce uvedli, že zlotý má další prostor k růstu. Trhy proto očekávají, že se centrální banky nebrání současnému stavu, kdy jim silné domácí měny pomáhají držet inflaci na uzdě.

"Všechny bankovní rady vidí v silných měnách nástroj k boji s importovanou inflací a inflací obecně," uvedla Elisabeth Gruie, stratéžka pro východoevropské trhy u BNP Paribas.

Ve hře jsou také další faktory. Podle České národní banky brzdí domácí poptávku vládní opatření ke stabilizaci veřejných financí.

Maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi zase zřejmě poslouží nadcházející obměna čtyř členů bankovní rady k tomu, aby dosadil příznivce uvolněnější měnové politiky.

Podle některých analytiků by proto banka ještě ve starém složení mohla přistoupit k preventivnímu zvýšení sazeb v obavách, že noví členové rady půjdou více na ruku premiérovi, který zvyšování sazeb opakovaně kritizoval.

"Tyto komentáře (od představitelů maďarské vlády) vytvářejí prostředí, které vyžaduje přísnější měnovou politiku, protože menšími kroky nedosáhnete kýženého výsledku, pokud někdo vytváří očekávání, že se situace může otočit," řekl guvernér centrální banky András Simor listu Financial Times.

(Přeložil: Jan Korselt; Editoval: Robert Müller)

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK