Jedním z hlavních opatření novely má být také snížení limitů pro zakázky malého rozsahu na jednotný limit jeden milion korun. Aktuální limit činí u dodávek či služeb dva miliony, u stavebních prací šest milionů korun. U zakázek pod těmito limity nemusí úřady vypisovat výběrová řízení. Snížení limitů si ale podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) pravděpodobně vyžádá personální posílení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, protože bude muset řešit víc případů.
Přes chystané legislativní změny nemusí podle některých názorů novela zákona ještě nutně vymýtit korupci například v krajích či městech. "Politika a podnikatelské prostředí jsou v některých místech natolik srostlé, že to prakticky likviduje celou ekonomiku měst, což je příklad Liberce. Pokud tam nebude vůle uvést novou normu do praxe, zůstane vše při starém," řekl ČTK na dnešním semináři Jaroslav Tauchman z libereckého sdružení Čmelák, které se dlouhodobě věnuje sledování korupce.
Návrh ministerstva počítá také se zavedením kategorie takzvaných významných smluv. Finanční limit u nich MMR navrhuje na 300 milionů korun. Úřady budou mít v jejich případě ještě přísnější povinnosti, smlouvy bude schvalovat vláda či zastupitelstva.
Jankovský chce také zřídit takzvaný panel expertů. Vedlo by ho MMR a skládal by se z odborníků na jednotlivé oblasti veřejných zakázek. Z členů panelu by byli losováni členové hodnotících komisí u významných zakázek.
MMR chce ještě do půlky února zveřejnit návrh novely na svých webových stránkách, aby se k němu mohla vyjádřit i veřejnost. Následně má putovat do meziresortního připomínkového řízení. "Na začátku března budu chtít od vlády vyjádření, že je návrh v pořádku, a že na jeho realizaci vyčlení prostředky," řekl dnes Jankovský v Senátu. Dodatečné náklady si podle něj vyžádá například personální posílení antimonopolního úřadu, peníze navíc bude potřebovat například i chod panelu expertů.
Roční objem veřejných zakázek se v Česku pohybuje kolem 600 miliard korun.