Snížení dodávek uhlí absorbuje trh po roce 2015, odhadl Budinský

03.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Chomutov 3. února (ČTK) - Očekávaný nedostatek hnědého uhlí se na trhu projeví především během příštích několika let, řekl dnes ČTK ředitel strategie Severočeských dolů (SD) Vladimír Budinský. Nejtužší boj o dodávky, který přinese i růst cen, očekává po roce 2013. Jak cena poroste, někteří zákazníci přejdou na plyn nebo jiné zdroje, a pak se situace uklidní. Na trhu se očekává, že bez ohledu na prolomení územních limitů klesne těžba asi o desetinu.

Severočeské doly jsou na trhu dominantním hráčem. Dodávají zhruba polovinu z 45 milionů tun hnědého uhlí, které se pod Krušnými horami vytěží, a do budoucna bude jejich pozice zřejmě ještě víc posilovat, protože konkurenčnímu Czech Coalu i Sokolovské uhelné zásoby docházejí. SD patří do energetické skupiny ČEZ, jejímž tepelným elektrárnám dodávají asi 70 procent své produkce.

O zbytek se vede stále těžší boj. "Uhlí je prakticky rozprodáno v dlouhodobých smlouvách a jen malé množství se obchoduje krátkodobě. V následujících měsících bude hodně jednání (se zákazníky), které čeká rozhodování, zda vsadit na biomasu nebo plyn," řekl ČTK Budinský. Od uhlí se podle něj současně s růstem cen odkloní především teplárny.

Příští dva roky budou podle jeho odhadu ještě klidné, aniž by cena uhlí dramaticky rostla. "Nebude to ani letos, ani za rok. Očekáváme, že letos ceny porostou třeba jen procento nad úroveň inflace," řekl. Propad těžby v Sokolovské uhelné, který obnáší až dva miliony tun ročně, totiž zatím pokryjí zbylí dodavatelé intenzivnější těžbou. "Je možné, aby se z jednoho dolu těžilo půl milionu tun ročně navíc, ale víc není technicky reálné," dodal.

Trh s hnědým uhlím je v podstatě omezený jen na Česko, ze zahraničí se prakticky nedováží, a na světových trzích se obchoduje hlavně s výhřevnějším černým uhlím, jehož cena v poslední době výrazně roste. Relativní klid na českém trhu zřejmě potrvá do doby, kdy propad těžby překročí rezervy, a to by podle Budinského mohlo nastat v letech 2013-2015.

Po několika letech turbulencí se pak situace podle jeho odhadu uklidní a útlum těžby podle něj vyrovná energetika, která se postupně přiklání k jaderným zdrojům od tepelných.

Situaci by zřejmě nevyřešilo ani prolomení těžebních limitů, které už v roce 1991 stanovily, kam rypadla smějí a kam už ne. Bez ohledu na ně mají SD zásoby zhruba do roku 2040 a malý vliv mají limity i na Sokolovskou uhelnou. S limity bojuje jen mostecký Czech Coal, který kvůli nim chce snížit těžbu z 14,4 na 10,5 milionu tun.

Budinský připouští, že uhlí za limity Česko nutně nepotřebuje, ke korekci limitů podle něj ale stejně dojde. Na dole Bílina mají SD mimo obydlené území a zároveň za limity asi 100 milionů tun uhlí, k problematice Czech Coalu a bourání Horního Jiřetína se vyjadřovat nechce. Obecně by ale podle něj byla škoda, kdyby uhlí v zemi zůstalo, když už je důl rozfáraný.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK