Měď po údajích z USA poprvé překročila hranici 10.000 USD za tunu

04.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 4. února (ČTK) - Cena mědi, nejužívanějšího průmyslového kovu, se po zprávě o výrazném poklesu míry nezaměstnanosti ve Spojených státech dostala poprvé nad hranici 10.000 dolarů za tunu. Vcelku příznivé údaje z USA posílily i ceny ostatních průmyslových kovů a na další rekord se vyhoupla i cenu cínu. Oba kovy rostou v posledních týdnech na stále nová maxima s podporou sílící poptávky a obav z potíží v dodávkách.

Cena mědi ve tříměsíčním termínovém kontraktu obchodovaném na londýnské burze LME se po 15. hodině SEČ zvýšila na 10.065 dolarů za tunu ze čtvrtečního závěru 9930 dolarů. Cín vzrostl na rekordních 31.100 dolarů ze čtvrtečních 30.545 USD za tunu.

Odpolední statistické údaje ukázaly, že počet pracovních míst se v americké ekonomice v lednu zvýšil mnohem méně, než se čekalo, avšak míra nezaměstnanosti podle jiné série dat klesla z prosincových 9,4 procenta na rovných devět procent, nejníže od dubna 2009. Trhy pochopily rozpornou zprávu celkově spíše jako signál příznivého vývoje ekonomiky, což rovněž zvýšilo ceny ropy a posílilo kurz dolaru.

Investoři od prosince tlačí měď a poslední měsíc i cín na nové rekordy, protože u těchto kovů je nejvíce možných problémů s dodávkami. Deficit nabídky na trhu s mědí má letos podle ankety agentury Reuters u analytiků dosáhnout 444.000 tun, zatímco loni v červenci analytici čekali schodek 180.000 tun. Chuť investorů nakupovat měď a další kovy zesilují také příznivé ekonomické zprávě z Číny, USA i Evropy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK