Na meziroční inflaci působily v lednu podle hlavního analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče protichůdné faktory. "Na jedné straně odpadne statistický vliv loňského zvýšení sazeb DPH a spotřebních daní. Zároveň ale letos působí oproti loňsku výraznější faktory v podobě růstu cen potravin a energií pro domácnosti," uvedl s tím, že lednovou meziroční inflaci odhaduje na 2,4 procenta.
I podle analytika ČSOB Petra Dufka byl hlavním důvodem nárůstu cen růst nákladů na bydlení. "Největší zásah do peněženek způsobilo zvýšení regulovaných nájmů, zatímco ty tržní stagnovaly nebo klesaly. Domácnosti si tentokrát připlatily i za elektřinu, plyn, teplo a vodu. Druhým důvodem lednového cenového skoku byly dražší potraviny, které oproti prosinci zřejmě podražily o necelá dvě procenta," uvedl.
Meziroční inflace tak podle Dufka zůstává nad cílem ČNB a stejně tak tomu bude prý i v dalších měsících roku. "Přesto ČNB ještě nemusí pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb," dodal.
Naopak podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka by meziroční inflace měla zůstat i nadále v blízkosti hranice dvou procent. "Tam by měla vydržet po většinu letošního roku," uvedl.
Avizované zvyšování nájmů, cen energie, vody, tepla, v některých městech i dopravních služeb může přitom podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské skokově zvýšit inflaci dokonce až na 2,9 procenta meziročně. "Inflace tak může snadno dosáhnout nejvyšší úrovně od prosince 2008," upozornila.
"Ve svém celku není lednové zvýšení cen tak razantní, aby způsobilo poplach v ČNB," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Meziroční inflace se ale podle něj usazuje trvaleji nad hranicí dvou procent a po zvýšení cen tabákových výrobků v březnu či dubnu zřejmě zamíří ještě o pár desetin procenta výše.