Šéf ČOV potvrdil svůj odchod z představenstva Sazky

06.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. února (ČTK) - Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek odchází z představenstva loterijní společnosti Sazka. ČTK to potvrdil mluvčí ČOV Alexandr Kliment s tím, že jde o rozhodnutí samotného Jiráska, a výbor jej proto nebude komentovat.

Český olympijský výbor v pátek spolu s Orlem a Sdružením sportovních svazů ČR podal návrh na svolání mimořádné valné hromady Sazky. Akcionáři žádají změnu stanov, která umožní vstup strategického partnera do firmy, změny v řízení loterijní společnosti a odvolání generálního ředitele Aleše Hušáka ze všech funkcí.

Další členové představenstva Sazky, předseda Pražské tělovýchovné unie a člen výkonného výboru ČSTV Karel Malý a předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král, již v sobotu informace o tom, že se k rezignaci na členství v představenstvu také chystají, popřeli. "O tom nic nevím, má rozhodnutí za mě nikdy nedělaly, ani o nich neinformovaly důvěryhodné zdroje," sdělil Král. Podobně reagoval také Malý. "Žádné takové rozhodnutí jsem neučinil," uvedl.

V představenstvu dále zasedají jeho předseda a generální ředitel Sazky Aleš Hušák, prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek, starosta České obce sokolské Jaroslav Bernard a předseda asociace Sport pro všechny Jiří Laurenc.

Sazka čelí problémům kvůli splácení dluhů z výstavby sportovní arény ve Vysočanech. Od 17. ledna s ní navíc soud vede insolvenční řízení na návrh podnikatele Radovana Vítka. Ten skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že v insolvenční situaci není.

Výkonný výbor ČOV mluvil o nutnosti svolat mimořádnou valnou hromadu Sazky již 19. ledna, kdy doporučil jednat se všemi možnými finančními partnery, kteří nechtějí zachovat současné vedení Sazky. Vstup strategického partnera do Sazky musí vedle valné hromady schválit také věřitelé.

Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Největším je s téměř 68 procenty Český svaz tělesné výchovy, ČOV vlastní dvě procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK