...
PRAHA, 9.února (Reuters) - Index spotřebitelských cen (CPI) v lednu meziměsíčně vzrostl o 0,7 procenta po zvýšení o 0,5 procenta v prosinci, uvedl ve středu Český statistický úřad.
Meziroční spotřebitelská inflace zpomalila na 1,7 procenta ze 2,3 procenta za předchozí měsíc.
Česká národní banka (ČNB) očekávala v poslední únorové prognóze inflaci za minulý měsíc ve výši 2,0 procenta.
Analytici předpovídali meziměsíční růst cen o 1,2 procenta a meziroční o 2,3 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> <ECONCZ>.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ CPI 01/11 12/10 01/10 meziměsíční změna v pct +0,7 +0,5 +1,2 meziroční změna v pct +1,7 +2,3 +0,7
* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLB3893].
NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíční růst cen byl nejpomalejší za tento měsíc od roku 2005, uvedl ČSÚ. * Ceny posunulo vzhůru zejména zdražení elektřiny o 4,8 procenta, zemního plynu o 1,7 procenta a tepla a teplé vody o 1,8 procenta. Ceny vodného se zvedly o 6,1 procenta a stočného o 5,6 procenta. * V dopravě pokračoval růst cen pohonných hmot, jež podražily o 2,0 procenta. * Naopak ceny oděvů klesly o 3,6 procenta a obuvi o 4,6 procenta kvůli sezonním výprodejům. * Meziroční inflace byla nejpomalejší od loňského června, kdy ceny stouply meziročně o 1,2 procenta. * Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo ve většině oddílů spotřebního koše, a to zejména kvůli vysoké srovnávací základně z ledna roku 2010, kdy ceny jednorázově vyskočily výš, dodal statistický úřad. * Růst cen alkoholických nápojů se zmírnil na 2,4 procenta z 5,8 procenta v prosinci. Inflace v odvětví doplatků za léky a léčiv se snížila na 5,2 procenta z prosincových 10,5 procenta. * Ceny pohonných hmot stouply meziročně o 11,1 procenta oproti prosincovým 16,6 procenta.
KOMENTÁŘE
PETR DUFEK, ŘEDITEL MAKROEKONOMICKÝCH ANALÝZ, ČSOB
"Lednová inflace přináší hodně velké překvapení. Po všech obavách o růst nájemného po deregulaci se ukazuje, že nájemné vzrostlo jen symbolicky. A to je hlavním důvodem, proč výsledek inflace zaostal za naším očekáváním. Oddechový čas si nicméně vzaly i potraviny."
"Z pohledu dalšího vývoje je zřejmé, že se inflace bude vyvíjet lépe než jsme předpokládali. O to více proto platí závěr, že s úrokovými sazbami není kam spěchat."
PAVEL MERTLÍK, HLAVNÍ EKONOM, RAIFFEISENBANK
"'Útok' regulovaných cen a cen potravin na cenovou hladinu, který jsme očekávali my i trh... se tak zatím nekonal."
"Přesněji řečeno: růst regulovaných cen byl nižší než očekávaný, ceny potravin naopak spíše klesaly a pozitivně na cenovou hladinu zapůsobily lednové výprodeje. Tady se asi podepsaly slabé tržby o Vánocích - obchodníkům zřejmě zbylo hodně sezónního zboží."
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM, UNICREDIT PRAHA
"Jsme pod dolním koncem očekávání trhu, je to číslo blíž k očekávání ČNB než k očekávání trhu, rozhodně z tohoto čísla neplynou žádné akutní potřeby zvyšování úrokových sazeb. Scénář jejich zvyšování v březnu se tím pravděpodobně odkládá."
REAKCE TRHU
Koruna <EURCZK=> po datech o inflaci oslabila o 0,5 procenta proti úternímu závěru na 24,135 za euro.
ODKAZY
Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB * Centrální banka koriguje měnovou politikou meziroční inflaci, kterou chce v letošním roce udržet na úrovni 2 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry. * Naposledy ČNB měnila nastavení politiky 6.května, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní dno 0,75 procenta. * ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace v prvním kvartále příštího roku dosáhne 2,0 procenta, ve druhém čtvrtletí roku 2012 pak 2,1 procenta.