Mezinárodní společenství již Irům přislíbilo na očištění bank celkem 35 miliard eur. Podle šéfa banky Anglo-Irish Bank a bývalého ministra financí Alana Dukese ovšem finanční ústavy potřebují kapitál ve výši nejméně 50 miliard eur. "V současnosti banky nemohou nový kapitál získat na trhu. Ten musí přijít od vlády, Evropské unie či Mezinárodního měnového fondu," uvedl. Samotná Anglo-Irish Bank vykázala v loňském roce rekordní ztrátu 17,6 miliardy eur.
Nervozita investorů kvůli vývoji v Irsku roste nejen kvůli špatným výsledkům finančního sektoru, ale i kvůli slovům současného ministra financí Briana Lenihana, že náklady na restrukturalizaci bank nově ponesou i soukromí investoři, a nikoliv jen daňoví poplatníci.
Rostoucí obavy vyvolávají i spekulace o možném bankrotu Irska. Podle Dukese by takový vývoj měl velmi negativní vliv na celou eurozónu. "Mezi bankami, které by bankrotem byly zasaženy, je i Evropská centrální banka. Velká část vládního dluhu a dluhu garantovaného vládou totiž skončila právě v Evropské centrální bance a rovněž v irské centrální bance," dodal Dukes.
Jeho varování přitom nejsou zdaleka první. Profesor ekonomie na dublinské univerzitě Karl Whelan již v pondělí spočítal, že na pokrytí irských potřeb chybí v příštích dvou letech téměř 19 miliard eur. EU spolu s MMF půjčila Irům na úhradu rozpočtových deficitů až do roku 2013 celkem 50 miliard eur, podle Whelana ovšem včetně úroků a dalších výdajů bude Dublin potřebovat celkem 68,7 miliardy eur.