Podle Böhma nastane v sektoru oživení patrně až v roce 2012 nebo 2013. Svaz vypracoval několik variant vývoje. Dnes podle Böhma předpokládá tu nejpesimističtější. "Jednoznačně platí krizová varianta. Ta je možná rozpracovaná nejméně, protože se s ní příliš nepočítalo. Pro firmy platí snaha zachránit, co se dá," uvedl Böhm. Podle něj pro rok 2011 není vyloučen pokles stavební výroby o více než deset procent, v roce 2010 to bylo 7,8 procenta.
Firmám loni podle Böhma pomohl projekt zelená úsporám, který přinesl určité oživení. Rozhodnutí o dalších investicích ale letos patrně padne až v polovině roku. Böhm se obává, že to bude mít na firmy další negativní dopad, i když je to jen jeden ze segmentů "chmurných úvah ve stavebnictví". "Situace ve stavebnictví je špatná. Moc se nemluví o stavu projektové přípravy. Dnes jsou téměř bez práce projekční ateliéry i jednotliví projektanti," dodal Böhm.
Podle údajů svazu loni oblast pozemního stavitelství klesla o 8,4 procenta. Inženýrské stavitelství, které v roce 2009 táhlo stavební výrobu, zaznamenalo pokles o 6,7 procenta.
Trvale a výrazně klesá počet veřejných zakázek. Pro sektor jsou určující tendry vypsané loni. V oblasti pozemních staveb šlo o tendry za 46,5 miliardy korun, což je o 17 procent méně než v roce 2009. U inženýrských staveb byly vypsány veřejné zakázky za 75,6 miliardy korun, což je méně než polovina roku 2009. Z toho největší byl pokles u dopravní infrastruktury, kde byly vypsány zakázky za 23,7 miliardy. V roce 2009 to byly tendry za 97,5 miliardy Kč. Ceny stavebních prací klesly o 2,5 procenta, poklesl počet dokončených bytů o 5,3 procenta. Dramaticky se snížil počet zahajovaných bytů o 24,6 procenta.
Oblast stavebnictví se podle svazu v hospodářské krizi změní. Jiná bude struktura poptávky. Zvýší se zejména podíl energetických staveb a základním principem se stane koncepce udržitelného stavění.