ÚOHS se bude zabývat vstupem Penty a E-Investu do Sazky

09.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 9. února (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude zabývat vstupem Penty a E-Investu do loterijní společnosti Sazka. Od firem si vyžádá informace. Chce posoudit, zda je transakce v souladu s pravidly hospodářské soutěže. ČTK to dnes řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Podle něj může jít o fúzi, kterou v Česku povoluje právě ÚOHS, nebo dokonce o kartel.

ÚOHS má dosud o aktuální transakci informace pouze z tisku. Vychází z toho, že Penta v Sazce nepožaduje majetkový podíl, bude však mít podíl na jejím zisku. Sazku má kromě představenstva ovládat nově ustavený řídicí výbor, v němž budou mít většinu zástupců investoři, tedy Penta a E-Invest. Všechna důležitá rozhodnutí Sazky mají tomuto výboru podléhat.

"Jestliže popsané jednání povede k tomu, že jak společnost Sazka, tak společnosti ze skupiny Penta (zejména sázková kancelář Fortuna), případně další subjekty, budou kontrolovány stejnými osobami, může taková transakce být posuzována jako spojení soutěžitelů (fúze), případně jako zakázaná dohoda," uvedl Rafaj.

Podle něj může případ podléhat schválení úřadem, i kdyby nenastal žádný převod akcií Sazky. Sojení firem může nastat i smlouvou nebo jinými způsoby. Podstatné je podle Rafaje vykonávání kontroly nad Sazkou. "Za předpokladu, že by skupina Penta získala rozhodující vliv (a to nejen výlučně, ale případně i společně s dalšími soutěžiteli) na činnost společnosti Sazka, jednalo by se o spojení soutěžitelů," uvedl Rafaj. Případ by pak vyžadoval schválení ÚOHS. Žádný návrh na fúzi ÚOHS ale dosud neobdržel.

Vstup Penty do Sazky může podle ÚOHS zakládat i možnou kartelovou dohodu. Zejména v souvislosti s faktem, že Penta vlastní konkurenční sázkovou kancelář Fortuna. "Zejména v případě, že by prostřednictvím jednotného kontrolního orgánu nebo jiné formy koordinace docházelo u dvou či více vzájemných konkurentů na trhu k rozhodování o strategických rozhodnutích v rámci soutěže na trhu, a tím ke sladění, vzájemnému podmínění či ovlivnění jejich soutěžních strategií, jednalo by se o zakázanou dohodu, jejímž cílem či výsledkem je narušení hospodářské soutěže," dodal Rafaj.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK