Obamova vláda navrhla cesty k ústupu státu z hypotečního trhu

11.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 11. února (ČTK) - Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy dnes navrhla postupné odstranění nynějšího mohutného systému státní podpory trhu bydlení prostřednictvím polovládních hypotečních agentur Freddie Mac a Fannie Mae. Předložila tři alternativy řešení a rozhodnutí nechala na Kongresu. Proces rušení obou agentur tak bude zřejmě trvat řadu let a bude politicky citlivý, protože ústup státu z trhu bydlení povede v každém případě ke zvýšení hypotečních úroků a k omezení přístupu k úvěrům.

"Model GSE (vládou podporovaných podniků typu Fannie a Freddie) je mrtev," sdělil novinářům zástupce ministerstva financí, které zveřejnilo dlouho očekávanou zprávu o možných podobách reformy státní finanční podpory bydlení. Přemrštěná podpora bydlení spolu s rostoucí aktivitou obou hypotečních agentur na trzích rizikových podstandardních hypoték byla podle mnoha ekonomů jednou z hlavních příčin finanční krize let 2007 až 2009.

Vzhledem k nynější slabosti realitního trhu a blížícím se prezidentským volbám je však dosažení politického konsenzu v této oblasti v nejbližší době nepravděpodobné. Oba hypoteční giganti tak zřejmě budou fungovat i v dalších letech. Ministr financí Timothy Geithner odhadl, že transformace systému podpory hypoték bude trvat pět až sedm let.

Republikáni, kteří po listopadových volbách ovládli Sněmovnu reprezentantů, požadují úplné zrušení obou agentur. Musejí se však dohodnout s demokraty, kteří mají většinu v Senátu. Demokraté Fannie a Freddie chránili před omezujícími návrhy republikánů i v době, kdy se agentury bezhlavě pouštěly na trh rizikových hypoték, a nyní namítají, že jejich zánik by zdražil úvěry a vytlačil z hypotečního trhu nejen chudé, ale i značnou část středních vrstev.

Původně vládní agentury byly v 70. letech privatizovány, nadále se však řídily pověřením daným Kongresem a těžily z neformální státní podpory. V roce 2008 je kvůli těžkým ztrátám převzala vláda a jejich záchrana už stála 150 miliard dolarů (zhruba 2,7 bilionu Kč). Úloha Fannie Mae a Freddie Mac však v poslední době kvůli odvratu finančních trhů od hypoték roste a obě agentury mají nyní na trhu nových hypoték podíl 85 procent. Vláda přes ně nyní vlastní nebo garantuje přes 90 procent všech hypoték.

Geithner připustil, že vlády v minulosti poskytovaly bydlení až příliš velkou podporu a nezajišťovaly nad tímto trhem dostatečný dohled. Dodal, že zpřísnění podmínek a z toho plynoucí zdražení hypoték je nevyhnutelné.

Ministerstvo navrhuje do budoucna tři alternativy: ukončení vládních garancí pro většinu hypoték, podporu trhu jen v dobách propadu, nebo poskytování vládních garancí na hypoteční investice soukromých společností. Soukromý sektor v každém případě převezme větší roli ve financování bydlení a vláda své aktivity na trhu omezí.

Zánik hypotečních agentur a vládních garancí bude pravděpodobně znamenat i konec populárních třicetiletých hypotečních úvěrů s pevným úrokem, nebo minimálně jejich zdražení. Banky budou dávat přednost hypotékám s plovoucími sazbami, které se budou řídit vývojem na trhu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK