...2008, uvedl v úterý Český statistický úřad. V prosinci se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 1,0 procenta.
V meziročním srovnání se výrobní ceny zvedly o 4,6 procenta po zvýšení o 3,6 procenta v prosinci.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 01/11 12/10 01/10 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +1,4 +1,0 +0,5 meziroční změna v pct +4,6 +3,6 -1,5
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLB4312]
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční růst indexu o 1,0 procenta a meziroční zvýšení o 4,2 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * Na meziměsíčním růstu cen průmyslových výrobců se nejvíce podílel segment elektřiny, přenosu a rozvodu, jenž podražil o 5,0 procenta. * Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáků vzrostly 1,8 procenta. Ceny koksu a rafinovaných ropných produktů stouply o 3,3 procenta. * Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o 0,1 procenta a meziročně klesly o 0,4 procenta. * Ceny zemědělských výrobců v meziměsíčním srovnání vzrostly o 3,6 procenta. Meziročně stouply pošesté v řadě, a to o 23,0 procenta, když v prosinci přidaly 23,6 procenta. * Výrobní ceny si zapsaly desátý meziroční růst od listopadu 2008. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 vykázaly ceny v září 2009, kdy se propadly o 5,4 procenta.
KOMENTÁŘ
PETR DUFEK, ŘEDITEL ODBORU MAKROEKONOMICKÝCH ANALÝZ, ČSOB
"(Ceny se zvýšily) především v důsledku zdražení elektřiny pro podnikatelské subjekty. Podle očekávání zamířily vzhůru i ceny v potravinářském a rafinérském průmyslu."
"Na druhou stranu se však i v případě některých průmyslových výrobků zlevňovalo. Vidět je to především u dopravních prostředků, jejichž ceny jsou ve výrobě meziročně nižší o 3,8 procenta."
"Vzhůru míří i ceny zemědělských komodit, obilím počínaje, masem konče. Meziročně jsou zemědělské ceny vyšší o 23 procenta a prozatím žádný náznak obratu vidět rozhodně není."
"Minimálně do sklizně se tak dá počítat s tlakem na růst cen v potravinářském průmyslu a v konečném důsledku i na pultech obchodů. Spotřebitelé tak mohou počítat s dalším růstem cen potravin a tedy i vyšší inflací."
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Dle předpokladů rostly položky ovlivněné cenou ropy v korunovém vyjádření a ceny v potravinářském průmyslu. V lednu pak tradičně rostou i ceny v odvětví elektřiny, plynu a vody, které v souladu s naším očekáváním přidaly do meziměsíčního růstu cen v průmyslu 0,7 procentního bodu."
"Z pohledu ČNB je zajímavý další růst cen zemědělských výrobců, které se po sezonním očištění meziměsíčně zvedly přes 3,0 procenta. To indikuje budoucí tlaky na růst cen potravin v rámci spotřebitelského koše. My a patrně i ČNB ovšem další růst cen potravin očekáváme."
"I během dalších měsíců by ceny v průmyslu měly dále růst. Důvodem jsou vyšší ceny ropy a vývoj v potravinářském průmyslu. V průměru by se výrobní ceny tento rok měly zvednout o více než 4 procenta. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji cen komodit, tedy ropy, kovů a zemědělských komodit."
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.