Zdroje uvádějí, že velkou část klíčových podrobností plánu fúze již oba podniky projednaly, řada obtížných problémů však zatím zůstává otevřena a bude se o nich dále jednat. Jde zejména o politicky citlivé otázky, které by mohly v konečném důsledku celý plán zmařit.
Největší překážkou sjednání plánu bude zřejmě nacionalismus, který hraje velkou roli i v dalších jednáních o burzovních fúzích ve světě. Burzy jsou v jednotlivých zemích často považovány za jeden ze symbolů národní pýchy. "Největší otazník je zjevně evropské politické a regulační prostředí," řekl jeden ze zdrojů.
Obě společnosti již dojednaly složení nejvyššího vedení spojené firmy, "citlivé a komplikované" však zůstávají otázky jména nové společnosti a umístění jejího ústředí a hlavních aktivit. Generálním ředitelem spojené firmy bude nynější šéf NYSE Euronext Duncan Niederauer a předsedou správní rady generální ředitel Deutsche Börse Reto Francioni.
Akcionáři frankfurtské společnosti budou mít v podniku asi 60 procent akcií. I tak ale bude plných 55 procent akcionářů pocházet ze Spojených států, po 11 procentech z Německa a Británie a 23 procent ze zbytku světa. Ve správní radě budou mít deset ze 17 křesel zástupci německé strany, uvádějí zdroje. Obě firmy prohlašují transakci za "fúzi rovných", ve skutečnosti však půjde o převzetí NYSE Euronext německou burzou, což se musí americké straně nějak kompenzovat.
Záměr obou společností budou muset posoudit regulační orgány v evropských zemích i v USA. Podle analytiků by právě zde mohly vzniknout silné politické tlaky.
NYSE Euronext provozuje akciovou burzu v New Yorku, dále trhy v Amsterodamu, Bruselu, Lisabonu a Paříži a vedle toho také trh finančních derivátů NYSE Liffe. Deutsche Börse má burzu ve Frankfurtu.
Politické tlaky jsou silné i kolem dalších jednání o spojování světových burz. Minulý týden oznámila londýnská akciová burza LSE plán převzetí provozovatele torontské burzy TMX Group a čeká se, že záměr budou pod drobnohledem posuzovat regulační orgány v Kanadě i Británii.
O spojení rovněž nyní jedná australský burzovní operátor ASX se singapurskou společností Singapore Exchange. Ta chce australskou firmu převzít a australští politici ztrátu kontroly nad domácí burzou sledují velmi podezřívavě.
Do hry chtějí vstoupit i další světoví aktéři. Brazilská BM&FBovespa sdělila, že sleduje možné příležitosti k akvizici. Chicagská CME Group, která je největším světovým trhem finančních derivátů, možná předloží na NYSE Euronext nepřátelskou nabídku na převzetí, sdělila televize Fox Business Network s odvoláním na zdroje z bank.