"Bezpochyby nejvýznamnější změnou je výrazné snížení limitů pro podlimitní veřejné zakázky až na jeden milion korun pro všechny druhy veřejných zakázek bez rozdílu, tedy podřízení těchto zakázek pravidlům zákona a přezkumu Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže," řekla ČTK výkonná ředitelka Asociace pro veřejné zakázky Petra Krainová. Snížení limitů na malé zakázky podle ní ale současně výrazně zvýší administrativní zátěž zadavatelů i dodavatelů.
"Snížení finančních limitů je v souladu s evropskými trendy. Konkurenceschopnosti a tedy snížení konečné ceny může jistě přispět i stanovení minimálního počtu hodnotitelných nabídek," sdělil řídící partner advokátní kanceláře Dáňa, Pergl & Partneři Robert Pergl.
Za změnu k lepšímu považuje snížení limitu také Eva Racková ze společnosti KPMG Česká republika. Současně je ale podle ní na návrhu vidět, že je to zatím jen hrubá verze, která si v některých částech odporuje. Za nejasná, sporná nebo obtížně uskutečnitelná ustanovení považuje Racková například odstranění ekonomických a finančních kvalifikačních předpokladů, respektive jejich nahrazení čestným prohlášením o ekonomické a finanční způsobilosti. "Toto může být administrativně náročné ověřit, zkontrolovat," poznamenala.
Partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark Jan Spáčil chválí snahu ministerstva pro místní rozvoj "částečně znesnadnit vysávání státního rozpočtu". Oceňuje také ambici zrychlit proces zadávání veřejných zakázek. "Naopak není dotažený proces odpovědnosti a případné náhrady škody způsobené konkrétními osobami, které rozhodují o zakázce," dodal právník.
Platforma pro transparentní veřejné zakázky považuje novelu zákona jen za první krok v nápravě situace kolem státních tendrů. "Následující čtyři kroky jsou: zvětšit rozsah informací zveřejňovaných podniky, zlepšit procesy na straně veřejné správy, zvýšit efektivnost v oblasti vyšetřování a sankcionování porušení zákona a vytvořit síť neziskových organizací, které budou monitorovat dodržování zákona a dalších pravidel," uvedla mluvčí platformy Jitka Novotná.
Roční objem veřejných zakázek se v Česku pohybuje kolem 600 miliard korun.