Merkelová nominovala do čela Bundesbanky svého poradce Weidmanna

16.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Berlín 16. února (ČTK) - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes nominovala na klíčovou funkci prezidenta německé centrální banky podle očekávání svého hlavního ekonomického poradce Jense Weidmanna. Kancléřka zdůraznila, že nový šéf Bundesbanky bude v bankovní radě Evropské centrální banky (ECB) hájit německou "kulturu stability". Weidmann bude ve svých dvaačtyřiceti letech dosud nejmladším šéfem Bundesbanky.

Nynější prezident Bundesbanky Axel Weber minulý týden překvapivě oznámil, že "z osobních důvodů" odstoupí ke 30. dubnu. Weber také dal najevo, že se nebude ucházet o funkci prezidenta ECB po Jeanu-Claudu Trichetovi, který odchází letos v říjnu a o jehož místo se v nadcházejících měsících zřejmě strhne souboj mezi velkými zeměmi eurozóny.

Volba Weidmanna namísto Jürgena Starka, německého člena výkonného výboru ECB, podle analytiků naznačuje, že Berlín už se svým člověkem v nejvyšší funkci ústřední banky eurozóny nepočítá. Weidmann se po jmenování automaticky stane členem bankovní rady ECB, která každý měsíc rozhoduje o měnové politice.

Weidmann posledních pět let radil Merkelové a pomáhal jí provést Německo finanční krizí, hlubokou recesí a dluhovou krizí eurozóny. Kdyby jeho nominace uspěla, otevřel by se podle analytiků souboj o funkci prezidenta ECB kandidátům z ostatních zemí. Favoritem v tomto boji je zatím šéf italské centrální banky Mario Draghi.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble na společné tiskové konferenci s Merkelovou prohlásil, že prioritou Německa je nyní reforma eurozóny. Až bude zajištěna, bude se Berlín zabývat otázkou, kdo nastoupí po Trichetovi, řekl ministr.

Šéf Bundesbanky má v ECB výsadní pozici, i když jinak jsou si guvernéři všech centrálních bank rovni. Jednak je zástupcem největší evropské ekonomiky, jednak navíc zastupuje instituci známou svou historií tvrdého boje proti inflaci.

Favoritem na post šéfa ECB byl donedávna Weber. Ten si však pozici u některých zení jižní Evropy zhoršil svými silně kritickými výroky na adresu programu, v jehož rámci ECB vykupuje z trhu vládní dluhopisy zemí eurozóny ohrožených dluhovou krizí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK