Ropa Brent, která je směrodatná pro Evropu a velkou část Asie, nejprve vystoupila na 104,30 dolaru za barel, k blízkosti středečního maxima od září 2008 na 104,52 USD. Ke konci obchodování však všechny zisky ztratila a proti středě klesla o jeden dolar pod 103 dolarů. Americká WTI naopak získala asi dolaru na 86 dolarů a svůj odstup na Brent snížila z rekordních zhruba 20 dolarů k 17 dolarům na barel.
Ropa začala už koncem ledna reagovat na sílící nepokoje v arabských zemích, nejprve v Tunisku a později v Egyptě. Tyto dvě země sice nemají z hlediska vývozu ropy na ceny žádný vliv, trh se ale obával, že se nepokoje rozšíří na ropné producenty v oblasti.
Další zdroj napětí vznikl kolem plánu Íránu proplout se dvěma válečnými loděmi Suezským průplavem. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman to ve středu označil za provokaci, egyptští činitelé však zatím říkají, že nic nesvědčí pro to, že by to nová vláda v Káhiře povolila.
Pokles Brentu označují analytici za úpravu pozic a přípravu na pravděpodobný sestup, až pomine vliv událostí na Blízkém východě. "Současná cena (Brentu) je neudržitelná," řekl agentuře Reuters analytik komoditního trhu u banky Commerzbank Carsten Fritsch. "Napětí na Blízkém východě by se mělo v určitou chvíli zklidnit a produkce (ropy v Severním moři) by se měla vrátit k normálu," dodal.
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů) v 20:10 SEČ: burza typ kontrakt aktuální cena předchozí závěr Londýn - ICE Brent duben 102,78 103,78 New York - Nymex WTI březen 86,03 84,99