"Dopad do ceny tepla pro domácnosti se v případě zvýšení sazby DPH na 20 procent bude pohybovat mezi 35 až 60 Kč/gigajoule podle stávající ceny tepla," uvedl Hájek. "Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 GJ by ročně zaplatil za teplo přibližně o 1200 až 2100 Kč navíc. Celkem by stát od domácností vybral navíc přibližně 2,65 miliardy Kč," dodal.
Na dálkové zásobování teplem je v Česku připojeno kolem 1,6 milionu domácností. Hájek se domnívá, že zdražení tepla by snížilo motivaci odběratelů využívat dálkové zásobování teplem. Řada z nich by si zajišťovala zásoby tepla například z lokálních plynových zdrojů.
"Především pro sociálně slabé občany půjde o neúnosný skokový nárůst životních nákladů. Současně dojde ke snížení ekonomické motivace využívat dálkové zásobování teplem," řekl Hájek. "Nižší DPH byla jediná výhoda, kterou teplárny v administrativní oblasti měly," dodal.
Podle odborníků se do cen tepla v příštích letech výrazně promítnou také rostoucí ceny uhlí. Některé těžařské společnosti v následujících dvou letech totiž počítají s několikaprocentním poklesem těžby hnědého uhlí zejména kvůli platným těžebním limitům.
"Ve spojení s hrozícím nedostatkem domácího hnědého uhlí a dopady dalších administrativních zásahů, jako například nákup povolenek na emise skleníkových plynů, může být toto opatření (zvýšení sazby DPH) pro teplárenství v České republice v konečném důsledku likvidační," dodal Hájek.