...-Nečas
* Plán počítá s dobrovolným přesunem prostředků do fondů
* DPH se sjednotí na základní sazbě 20 procent
(přidává citát premiéra, souvislosti)
PRAHA, 18.února (Reuters) - Plánovaná reforma penzijního systému, na jejíž základních parametrech se shodla koalice, bude dokončena do začátku března a nezvýší schodek státního rozpočtu, řekl v pátek předseda vlády Petr Nečas.
Nečas řekl novinářům, že se ekonomičtí ministři ve čtvrtek shodli na 90 až 95 procentech reforem. [ID:nMUL767998]
"Koalice tímto prokázala základní důvod své existence, to znamená vytvořit základ pro proreformní vládu, vládu rozpočtové odpovědnosti," řekl Nečas.
Strany vládní koalice se ve čtvrtek večer dohodly, že si občané budou moci převést 3 procenta stávající platby na sociální pojištění, jež činí 28 procent hrubé mzdy, na individuální účty u soukromých penzijních fondů, pokud přidají nejméně další 2 procenta ze svého platu.
Ti zaměstnanci, jimž bude v okamžiku spuštění reforem více než 35 let, budou moci takzvaný opt-out provést nejpozději do konce roku 2012. Pro všechny pak bude případné rozhodnutí o vstupu do systému nezvratné.
Náklady na tento krok, jež ministr financí Miroslav Kalousek odhadl na 20 miliard korun, má podle koaliční shody pomoci pokrýt sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty na základní úrovni 20 procent. Jen několik položek ze sortimentu základních potravin by mělo zůstat ve snížené sazbě 10 procent.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek odhadl přínos sjednocení DPH pro státní rozpočet na zhruba 58 miliard korun.
Takto získané prostředky také pomohou dorovnat výpadek v příjmech státu způsobený zamýšleným snížením odvodů zaměstnavatelů na sociální pojištění, jež by mělo státní pokladnu připravit o dalších 20 miliard korun.
Analytici volají po reformě důchodů již více než deset let, od chvíle, kdy se ukázalo, že vzhledem ke stárnutí populace je současný průběžný systém financování penzí neudržitelný.
Jen v roce 2010 vznikl v penzích deficit 29 miliard korun neboli 0,8 procenta hrubého domácího produktu.
Česko se tak odhodlalo jako poslední ve střední Evropě, že umožní zaměstnancům přesunout část jejich penzijního pojištění na individuální účet. Praha tak činí v okamžiku, kdy vlády v Maďarsku a Polsku ze svých reformních kroků ustupují.