FAKTOGRAFIE-Hlavní body vládní penzijní reformy

18.02.2011 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA, 18.února (Reuters) - Vládní koalice se dohodla na hlavních bodech reformy penzijního systému, který chce v budoucnu zmenšit tlaky na...

...rozpočet způsobené zvýšeným počtem penzistů v průběžném systému.

Předseda vlády Petr Nečas v pátek uvedl, že reforma bude rozpočtově neutrální. Vláda chce do roku 2016 vyrovnat rozpočtový deficit, když schodek veřejných financí loni dosáhl 4,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Ratingové agentury uvedly, že reformy jsou klíčové pro výhled hodnocení závazků země. Dlouhodobé závazky Česka hodnotí agentura Moody's stupněm A1 a Standard and Poor's stupněm A.

Naopak neúspěch reformních snah by podle agentur vedl ke zvýšení poměru vládního dluhu, který je nyní těsně pod 40 procenty HDP, tedy zhruba na polovině průměru Evropské unie.

Zde jsou hlavní body reformy, která je podle premiéra Nečase už dohodnuta z 90 až 95 procent:

* Česká republika na penzích v roce 2008 vyplatila 8,5 procenta HDP, průměr v Evropské unii je 11,7 procenta, ukazují data Eurostatu. Průměrná výše důchodu je 10.494 korun, průměrná mzda dosáhla ve třetím čtvrtletí loňského roku 23.665 korun.

* Deficit důchodového systému byl v loňském roce 29,3 miliardy korun, tedy 0,8 procenta HDP.

* Očekává se, že deficit systému poroste kvůli zvyšujícímu se počtu důchodců a klesajícímu počtu obyvatel v pracovním věku.

* Koalice odhaduje, že pokud by nezaměstnanost v příštích letech klesla na 7 až 8 procent ze současných 9,7 procenta, jak se předpokládá, snížil by se schodek na 10 až 15 miliard.

* Aktiva v soukromých penzijních fondech jsou nyní pod 6 procenty HDP, což je méně než polovina proti Polsku a Maďarsku. V čele EU jsou Nizozemsko s 130 procenty a Finsko s 70 procenty.

* V současném sytému se na důchodové pojištění platí 28 procent hrubé mzdy. Tyto fondy jdou do průběžného systému, ze kterého se vyplácejí současní penzisté.

* Průběžný systém má i nadále zůstat hlavním pilířem výplaty důchodů, reforma jej chce doplnit kapitálovým pilířem pro plátce důchodového pojištění. Ti starší 35 let se musí rozhodnout do konce roku 2012, vstup do kapitálového pilíře je nezvratný.

* Zaměstnanci v pracovním věku budou moci vyvést 3 procentní body důchodových odvodů do soukromých penzijních fondů, pokud k nim připojí nejméně 2 procenta z vyměřovacího základu mezd.

* Strany se rovněž dohodly, že v případě smrti střadatele před dosažením důchodového věku se budou naspořené peníze dědit.

* Po dosažení důchodového věku si penzista bude moci vybrat, zda zvolí výplatu doživotní anuity, která nebude součástí dědického řízení, nebo výplaty po období 20 let, jež předmětem dědictví bude. Jednorázový výběr naspořených peněz možný nebude.

NÁKLADY

* Vláda odhaduje, že celkové náklady reformy a doprovodných změn dosáhnou 50 až 85 miliard korun ročně v závislosti na výši nezaměstnanosti, včetně schodku v současném průběžném pilíři. Příjmy by se měly celkově rovnat nákladům, a reforma by tak měla být rozpočtově neutrální.

* Ministerstvo financí na základě studie OECD očekává, že se příjmy státního rozpočtu kvůli opt-outu sníží o 0,5 procenta hrubého domácího produktu, tedy zhruba o 20 miliard. Tento model předpokládá, že se opt-outu zúčastní 50 až 60 procent plátců sociálního pojištění. Někteří odborníci se však domnívají, že tuto možnost zvolí mnohem méně než polovina zaměstnanců.

* Koalice se rovněž dohodla na zrušení příspěvku na státní politiku zaměstnanosti ve výši 1,2 procentního bodu a úrazového pojištění ve výši 0,5 až 0,6 procentního bodu, jež platí zaměstnavatelé. Rozpočtové náklady v tomto případě rovněž dosáhnou zhruba 20 miliard ročně.

* Jako kompenzace růstu DPH budou penzistům důchody valorizovány o inflaci a třetinu růstu reálných mezd, což si vyžádá přibližně 4 miliardy korun.

* Sleva na dani na dítě stoupne o 250 korun měsíčně z 967 korun nyní. Dopad na rozpočet bude zhruba 6 miliard korun.

* Nejmenší koaliční strana Věci veřejné chce mimo kompenzaci za zvýšení DPH vyjednat pro rodiče další úlevy, koalice se však na jejich znění zatím neshodla.

PŘÍJMY

* Aby vyrovnala výpadky, chce koalice sjednotit sazbu daně z přidané hodnoty na současné základní úrovni 20 procent. Některé potraviny - chléb, mléko, brambory, zelenina, ryby, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky, celiaky a fenylketonuriky - zůstanou v nižší 10procentní sazbě.

* Sjednocení DPH by mohlo přijít už v roce 2012, uvedli premiér Petr Nečas a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Definitivní rozhodnutí však ještě nepadlo.

* Vláda odhaduje, že sjednocená DPH přinese do rozpočtu zhruba 58 miliard korun ročně.

* Výpadek na opt-out a další škrty v sociálních odvodech, stejně jako schodek v průběžném důchodovém systému chce koalice dále pokrýt dividendami státních podniků, zejména firmy ČEZ <CEZsp.PR>, jež loni státu vyplatila zhruba 20 miliard korun.

(Autoři: Roman Gazdík a Robert Müller)

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK