"Z hlediska růstu a nezaměstnanosti je ten vývoj lepší, než jsme čekali. Inflace je ale vyšší, než jsme předpokládali," řekl Bini Smaghi na přednášce v Hongkongu, která byla věnována finančním otřesům v Evropě a vyhlídkám eurozóny. Za rychlejším růstem cen jsou podle něj důvody, které eurozóna sama příliš ovlivnit nemůže.
"Musíme všichni pochopit, do jaké míry jsou za vyšší inflací přechodné faktory, a do jaké míry je to fenomén trvalejšího rázu. Je zde tlak na růst cen zemědělských produktů a je možné, že není jen přechodný. Může to být trvalá záležitost. To samé platí o cenách energií," řekl bankéř. Ekonomiky si tudíž na vyšší ceny zřejmě budou muset zvyknout.
Bini Smaghi v posledních týdnech několikrát upozornil, že růst cen ropy, potravin a komodit obecně patrně nebude jen přechodný. ECB podle něj bude vývoj cen pozorně sledovat a bude připravena sáhnout ke zvýšení úrokových sazeb, pokud to bude vhodné. Euro na bankéřova slova zareagovalo růstem, i když jen krátkodobým.
Ital Bini Smaghi ale není v ECB zdaleka sám, kdo upozorňuje na nebezpečný růst inflačních tlaků. Před stejným rizikem varoval i guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny, podle něj ale zatím nejsou znát žádné druhotné vlivy inflace. Jiný činitel ECB, Řek Athanasios Orphanides, dokonce nevyloučil, že míra inflace v eurozóně zůstane delší dobu nad dvěma procenty, což je strop ECB.
Míra inflace v eurozóně v lednu vystoupila na 2,4 procenta a je nejvyšší za více než dva roky. ECB má cíl udržovat inflaci těsně pod hranicí dvou procent.