IEA se obává drahé ropy, je připravena vyzvat k čerpání zásob

22.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Jakarta 22. února (ČTK) - Ceny ropy se kvůli eskalaci napětí v Libyi a dalších zemích arabského světa dostaly v posledních dnech do nebezpečného pásma, kde už začínají ohrožovat proces oživení globální ekonomiky. Řekl to dnes hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Agentura je proto podle něj připravena vydat pokyn k uvolnění zásob ropy z nouzových rezerv, což naposledy učinila v roce 2005 v reakci na poškození infrastruktury po hurikánu Katrina v USA.

"Ceny ropy teď představují pro oživení globální ekonomiky velké riziko," řekl Birol novinářům na energetické konferenci v Indonésii. "Proces oživení globální ekonomiky je v současné době velmi křehký, a to hlavně v zemích OECD," dodal.

Cena severomořské ropy Brent se v pondělí vyšplhala nad 108 dolarů, kde byla naposledy v létě 2008. Rychle ji nyní dohání americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI), která ještě před týdnem stála zhruba 85 dolarů a teď je asi na 95 dolarech.

IEA funguje jako poradce v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí včetně České republiky. Agentura má možnost požádat členské země, které patří k Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby začaly v případě narušení plynulosti dodávek čerpat ropu z rezerv. Takový pokyn agentura vydává jen velmi zřídka.

Birol řekl, že pokud se vlna nepokojů, která otřásá arabskými zeměmi, neuklidní, mohla by se cena ropy zvýšit ještě víc. Pokud by průměrná cena ropy přesáhla 100 dolarů za barel, tak například Japonsko by muselo na dovoz ropy vynakládat až tři procenta svého hrubého domácího produktu.

Velké obavy nyní způsobuje vývoj v Libyi, která je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým na světě. Denně těží zhruba 1,6 milionu barelů ropy, z čehož jde asi 1,1 milionu barelů na vývoz, převážně do zemí jižní a západní Evropy. Některé nadnárodní koncerny, které v Libyi těží, v reakci na nepokoje začaly omezovat těžbu.

Vysoké ceny ropy škodí jak spotřebitelům, tak samotným těžebním firmám. Pokud se začnou zvyšovat příliš rychle, mohou značně ochromit ekonomickou aktivitu a snížit poptávku po pohonných hmotách. Drahá ropa může oslabit obchodní bilanci průmyslových zemí, zvýšit inflaci, a přimět tak centrální banky ke změně měnové politiky, zpravidla ke zvýšení úrokových sazeb.

Situaci by mohla pomoci zlepšit Saúdská Arábie, která je klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a má stále ještě volné těžební kapacity. Saúdové ale zatím nevidí ke zvýšení těžby důvod. Podle analytiků je ale důležité, aby Saúdskou Arábii nepotkaly protesty v takovém rozsahu, jako teď Libyi.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK