Slovensko plánuje zavést superhrubou mzdu a změnit odvody

22.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 22. února (ČTK) - Slovensko plánuje od příštího roku zavést po vzoru Česka takzvanou superhrubou mzdu, která sestává z hrubého platu zaměstnance navýšeného o povinné sociální a zdravotní odvody placené zaměstnavatelem. Současně se počítá se zjednodušením systému povinných odvodů. Získat by na tom měli pracovníci s nižšími mzdami, naopak více peněz státu patrně odvedou živnostníci a lidé zaměstnáni na pracovní dohody. S hlavní částí změn už souhlasili zástupci koaličních stran.

Zaměstnanci na Slovensku už nyní na výplatní pásce vidí, jakou částku za ně musí firma zaplatit na odvodech. Po úpravě však zaměstnavatel odvody hradit nebude, zdravotní a sociální pojištění se strhne ze superhrubé mzdy pracovníka. Nynějších několik položek v rámci sociálního pojištění se sloučí do jednoho odvodu (u zaměstnanců na 19 procent), který doplní devítiprocentní odvod na zdravotní pojištění.

Na zavedení superhrubé mzdy mírně vydělá většina pracovníků, více peněz by měli odvést státu jen zaměstnanci s výrazně nadprůměrným příjmem. Na nový systém však patrně doplatí živnostníci a lidé zaměstnaní na pracovní dohody, kteří díky současným pravidlům mohou ušetřit zejména na povinných odvodech. "Chceme snížit motivaci lidí odcházet od standardních zaměstnaneckých smluv směrem k účelovým živnostem a dohodám," citoval portál čas.sk mluvčího ministerstva financí Martina Jaroše.

V případě schválení předložených návrhů parlamentem sociální a zdravotní odvody živnostníkům stoupnou. Navíc by si je už nemohli započítat do nákladů, což by jim zvýšilo daň z příjmů. Podobné pravidlo zavedlo Česko v roce 2008, kdy začala platit jednotná sazba daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 procent ze superhrubé mzdy.

Na komplikovanost existujícího systému povinných odvodů na Slovensku upozorňovali odborníci už delší dobu. V minulosti země uskutečnila daňovou reformu, která mimo jiné sjednotila sazbu daně z příjmů na 19 procent a podle odborníků pomohla přilákat zahraniční investory.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK