"Nerušíme pošty, měníme pouze obsluhu ve spolupráci se samosprávou nebo jinými subjekty," uvedl vrchní ředitel pro poštovní provoz a logistiku České pošty Petr Zatloukal. Optimalizace poštovní sítě má být podle něj provedena do roku 2017, kdy má být poštovní trh plně liberalizován.
Česká pošta o uzavírání nejméně využívaných poboček uvažuje několik let. Podle původních informací chtěla v rámci úspor zavřít kolem 1500 poboček. Počátkem února se ale se zástupci samospráv dohodla, že bude zamýšlené rušení poboček konzultovat s dotčenými obcemi s půlročním předstihem. Zástupci samospráv poště opakovaně vytýkali, že zatím nepředložila seznam poboček, které chce zrušit.
Zamýšlená výdejní místa by zajišťovala výdej a příjem zásilek. Doplněna by byla o motorizovanou poštu, která by poskytovala například peněžní služby. V rámci projektu Partner chce pošta provoz poboček nabídnout v první řadě obcím. Na provoz chce podle Rastislava Horáčka, který má na starosti optimalizaci sítě poboček, přispívat fixní částkou převážně ve výši 70 korun za hodinu a variabilní částkou ve výši 1,50 Kč za jednu transakci.
Senátoři upozorňovali na to, že na "partnerských" pobočkách zatím nemohou být využívány služby Poštovní spořitelny. Poukázal na to senátor a starosta Božího Daru Jan Horník, jehož město už poštovní pobočku provozuje.
Proti rušení venkovských pošt vznikla na Krušnohorsku petice Nelikvidujte venkov. Právě k tomu by zánik poboček podle iniciátora petice Petra Pakosty směřoval. Lepším řešením by podle něj bylo zvýšení ekonomičnosti poboček rozšířením služeb na malých poštách například o prodej drobného zboží, léků, lístků na hromadnou dopravu nebo o provoz internetu.