Loňský propad plochy s geneticky upravenými plodinami v Česku byl jedním z nejvyšších, pokles byl ale patrný v celé Evropské unii. Plocha vyčleněná v EU pro pěstování GMO se v roce 2010 zmenšila v průměru o 13 procent. Hlubší propad než čeští zemědělci vykázali jen farmáři v Rumunsku s poklesem o 75 procent.
Česko loni patřilo mezi země s největší plochou osázenou geneticky upravenými bramborami Amflora, které jsou odolné proti působení antibiotik, kvůli čemuž je často kritizují ochránci životního prostředí. Amflora se ovšem nepoužívá v potravinářství, ale je určena čistě k průmyslovým účelům kvůli obsahu velmi kvalitního škrobu. V Česku se Amflora pěstovala na celkem 150 hektarech.
Ekologičtí aktivisté tvrdí, že pěstování podobných plodin v Evropě nebude mít dlouhého trvání. Podle organizace Greenpeace pěstování GMO v EU odmítá celkem 61 procent lidí, což se promítá i do výsledků, které zveřejnila ISAAA. "Farmáři, ani spotřebitelé se nenechali uchvátit propagandou biotechnologického průmyslu. Geneticky upravené plodiny nejsou více produktivní než plodiny běžné a naopak jsou méně odolné vůči extrémním klimatickým podmínkám," řekla dnes novinářům Stefanie Hundsdorferová z Greenpeace.