Menšinoví akcionáři Sazky budou postupovat společně

22.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. února (ČTK) - Menšinoví akcionáři Sazky, kteří drží dohromady 20 procent akcií loterijní společnosti, se rozhodli postupovat společně a dosáhnout přijetí co nejvýhodnější nabídky řešící situaci ohledně Sazky. Za tu považují v současné chvíli nabídku skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. ČTK to dnes řekl první místostarosta Sokola Oldřich Lomecký, který povede Sokol do zvolení nového starosty. Sazka je od 17. ledna v insolvenčním řízení, v pondělí jí soud určil předběžného správce.

V současnosti podle Lomeckého koordinují postup Česká obec sokolská, Sdružení sportovních svazů ČR, Orel a Český olympijský výbor s tím, že postupně se přidávají další. Do konce týdne chtějí menšinoví akcionáři uspořádat tiskovou konferenci. Většinový téměř 68procentní podíl má v Sazce ČSTV, který si sice nechá zpracovat analýzy všech nabídek, stále však preferuje nabídku Penty a E-Investu.

Informaci o společném postupu ČTK potvrdil rovněž místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, podle kterého je v současnosti stanovisko menšinových akcionářů diametrálně odlišné od majoritního akcionáře Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV).

"Rozhodli jsme se postupovat společně. Chceme abychom získali tu nejvýhodnější nabídku, která nebude projednána jen mezi nejvyšším vedením ČSTV a Sazky. Právě takové dohody totiž nevedou k nejvýhodnější nabídce, ale k zachování postů," řekl ČTK Lomecký. Zároveň uvedl, že za nejvýhodnější nabídku nyní považují tu, která je podpořena kapitálově nejsilněji a to je nabídka KKKCG.

Ve hře jsou nyní tři nabídky na Sazku: Komárkovy KKCG, Penty a E-Investu a podnikatele Radovana Vítka, který nabízí za 100 procent akcií firmy miliardu korun. I Vítkovou nabídku se bude ČSTV zabývat po analýze v březnu, třebaže podle předsedy ČSTV Pavla Kořana nekoresponduje s filozofií ČSTV neměnit akcionářskou strukturu Sazky.

Sazka je od 17. ledna v insolvenčním řízení. V pondělí jí soud určil předběžného správce. Skupina KKCG podnikatele Karla Komárka týž den předložila Sazce nabídku na navýšení základního kapitálu o 2,8 miliardy korun. Za to požaduje 67 procent akcií Sazky.

Penta s E-Investem již dříve uzavřely se Sazkou smlouvu o strategickém partnerství. Tehdy uvedly, že poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence. Sportovní svazy dostanou podle dohody od Penty s E-Investem půjčku, investoři na oplátku získají podíl na zisku Sazky. Podle dnešních informací z tisku by přitom měl do Sazky vstoupit nový investor Gladiolus, za kterým stojí investiční skupina Penta s E-Invest ovládaným Martinem Ulčákem, úpisem až 54 procent akcií v hodnotě 1,68 miliardy korun.

Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Většinový téměř 68procentní podíl má ČSTV. Přes 13,5 procenta vlastní Česká obec sokolská, přes 5,5 procenta má Česká asociace Sport pro všechny a čtyři procenta Autoklub ČR. Dalšími akcionáři jsou Sdružení sportovních svazů ČR (3,56%), Český olympijský výbor (2,00%), Český střelecký svaz (1,44%), Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR (1,02%) a sdružení Orel (0,88%).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK