Anketa proběhla začátkem roku 2011 a účastnili se jí hoteloví hosté, kteří si rezervovali ubytování v jednom z 210.000 hotelů prostřednictvím rezervačního serveru hotel.info. Zákazníci hodnotili všechna zařízení v kategorii dvou až pětihvězdičkových hotelů.
Podle výsledků průzkumu je možné usuzovat na vhodně nastavený poměr ceny a služeb ve střední a východní Evropě. S výjimkou vítězné Hanoje se totiž všechny ostatní metropole v první pětce nachází v této lokalitě. Z první dvacítky hodnocených měst například vypadla Moskva a Řím.
Mezi českými městy bezpečně zvítězila Plzeň, která s výrazným náskokem předhonila hlavní město. Na dalších místech se umístily Jihlava, Mariánské Lázně a České Budějovice. Naopak lázeňské město Karlovy Vary se v žebříčku nejlépe hodnotících měst vůbec neocitlo.
Podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací (AHR) se však současný turistický ruch nachází v hluboké krizi, která je mimo jiné způsobena i příliš nízkými cenami ubytování především v hlavním městě. Podle AHR v loňském roce v pohostinství přišlo o práci zhruba 10.000 lidí.
To, že má česká příjezdová turistika značné problémy s neudržitelně nízkými cenami ubytování, potvrzuje i mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Slabého pětiprocentního růstu příjezdů zahraničních turistů v roce 2010 dosáhli čeští hoteliéři podle Okamury kvůli ohromnému cenovému podbízení. Podle světové turistické organizace WTTC se průměrný celosvětový nárůst pohyboval okolo sedmi procent a z tohoto pohledu je Česko podprůměrné. V lednu a únoru letošního roku ceny dvoulůžkových pokojů v pražských tříhvězdičkových hotelech podle AČCKA začínaly na částce 18 eur za noc.
5 celosvětově nejlepších metropolí v poměru cena/výkon:
1. Hanoj (Vietnam)
2. Vilnius (Litva)
3. Varšava (Polsko)
4. Tallin (Estonsko)
5. Praha (Česká republika)
5 nejlépe umístěných měst v České republice:
1. Plzeň
2. Praha
3. Jihlava
4. Mariánské Lázně
5. České Budějovice
Zdroj: hotel.info