Lehman vyhlásil bankrot 15. září 2008 a hned za pět dnů se s Barclays dohodl, že jí za zhruba 1,85 miliardy dolarů (asi 33 miliard Kč) prodá své investiční bankovnictví a makléřské služby, které má v USA. Soudce James Peck ale v dlouho očekávaném verdiktu uvedl, že prodej byl sice plný chyb a nedostatků, ale to ještě neznamená, že nebyl spravedlivý, jak se snažila americká banka argumentovat.
"Soud se nenechal natolik oklamat, aby teď umožnil zpochybnit integritu prodeje," uvedl soudce v nálezu, který má 103 stran a z něhož citovala agentura Reuters. "Proces celého prodeje byl možná nedokonalý, byl však adekvátní mimořádným podmínkám, které nastaly v týdnu po pádu banky Lehman Brothers," uvedl Peck.
Krach banky Lehman Brothers tehdy šokoval trhy a podle mnohých analytiků byl klíčovým okamžikem ve vývoji globální finanční krize. Ta se v okamžiku výrazně zhoršila, banky si přestaly vzájemně důvěřovat, citelně omezily transakce mezi sebou navzájem a místo toho začaly hromadit hotovost. Prudce vzrostly úrokové sazby a centrální banky po obou stranách Atlantiku začaly masivně intervenovat.
Soudce Peck uvedl, že navzdory procesním nedostatkům bylo v době prodeje "nepopiratelně správné" se domnívat, že prodej části majetku snižoval systémové riziko, pomohl odvrátit ještě větší ekonomickou kalamitu a prospěl všem zúčastněným stranám.
"Soud by nařídil úplně stejný postup, protože neexistovala žádná lepší alternativa a protože, a to je možná ještě důležitější, prodej bance Barclays znamenal způsob, jak zabránit potenciálně katastrofální likvidaci po částech a jak zachránit tisíce pracovních příležitostí v krizí stiženém odvětví finančních služeb," vysvětlil soudce.