"Situaci teď vyhodnocujeme. V tuto chvíli nejsme schopni říci, jak to s těžbou přesně bude vypadat," upozornil šéf OMV Wolfgang Ruttenstorfer. "Teď se prudce snižuje a my nemůžeme vyloučit, že se na určitou dobu úplně zastaví," dodal. V takovém případě firma výpadek těžby v Libyi nebude moci nahradit zvýšením těžby jinde.
OMV objem těžby na severu Afriky v posledních letech soustavně zvyšuje a právě Libye patří k hlavním zemím, v nichž firma v této oblasti těží. Loni OMV v Libyi v průměru těžila asi 33.000 barelů ropného ekvivalentu denně, což byla asi desetina celkové denní těžby celé skupiny OMV.
Akcie OMV na zprávu o případném zastavení těžby v Libyi reagovaly silným propadem, který se blížil osmi procentům. Později se ztráta zmírnila na 6,9 procenta a jedna akcie stála kolem 29,70 eura. I tak ale emise OMV zůstala zdaleka nejztrátovější z celého sektoru těžebních podniků. Oborový index ztrácel asi 0,7 procenta.
"My počítáme, že když se to (úplné zastavení těžby) stane, sníží to zisk o 1,61 eura na akcii," poznamenal jeden z makléřů ve Vídni.
Ruttenstorfer ale řekl, že nemůže podpořit zprávy, které se objevily v některých médiích a podle nichž by libyjský vůdce Muammar Kaddáfí mohl nařídit přerušení dodávek ropy a plynu. Libye je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe. Denně těží asi 1,6 milionu barelů ropy, z čehož asi 1,1 milionu vyváží.
"Myslím, že je zatím brzy na spekulace, jak se to bude v Libyi dál vyvíjet. V tuto chvíli je naší prioritou dostat odtamtud naše lidi. Zatím stále pracujeme na tom, abychom dostali pryč i ty poslední z nich," řekl k dalším plánům OMV její šéf pro průzkumné práce a těžbu Jaap Huijskes. Když se těžba úplně zastaví, pak firma podle něj přehodnotí plány.