"Díky nepokojům na Blízkém východě a v severní Africe promítají investoři do cen ropy rizikovou prémii. Trhy se především obávají přesunu protestů do dalších zemí, které jsou významnými světovými producenty ropy," řekl ČTK analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Jan Šimek z Broker Consulting považuje pro další vývoj za klíčové, zda se nepokoje nezvrhnou do občanských válek a jak budou nové režimy spolupracovat s vyspělými ekonomikami.
"Podle pesimističtějšího scénáře by čeští motoristé mohli očekávat zdražení benzinu v relacích o 50 haléřů až korunu na litr," soudí odborník z Broker Consulting. Dopad do cen benzinu v Česku ale podle něj paradoxně tlumí spotřební daň. Ta tvoří značnou část cen pohonných hmot.
Zdražení nevylučuje ani Čermák z Colossea. "Pokud se cena ropy udrží na současných úrovních, případně ještě poroste, potom by mělo dojít k růstu cen v průběhu příštího týdne. Zdražení se může pohybovat v řádu desetihaléřů," poznamenal analytik.
Pokud se situace v severní Africe a na Blízkém východě brzy uklidní, nemusí se podle Šimka motoristé bát dlouhodobého zdražení pohonných hmot. "Vliv bude jen krátkodobý, věříme, že brzy se situace v Libyi uklidní. Buď dokonaným převratem nebo utužením diktatury. Z dlouhodobého hlediska je rizikem pouze radikalizace arabského obyvatelstva, nicméně toto riziko nelze v tuto chvíli kvantifikovat," řekl odborník.
Cena severomořské ropy Brent se kvůli pokračujícím nepokojům v Libyi opět zvýšila. Její cena dnes v Londýně vzrostla o 1,30 dolaru na 107,08 USD za barel.