Většina fotovoltaických elektráren měla být připojená ve druhé polovině či v závěru loňského roku. Proto bylo možné podle Dvořáka předpokládat, že nároky na kvalitu a množství práce stavebních úřadů se o to více zvýšily.
"Proto jsme upozornili krajské stavební úřady na možná rizika plynoucí z nesouladu vydaných rozhodnutí nebo jiných úkonů podle stavebního zákona zejména s územně plánovací dokumentací, s požadavky na ochranu nezastavěného území, s požadavky na ochranu přírody a krajiny a s požadavky ochrany práv dotčených osob," uvedl Dvořák.
Kontrolu 83 projektů fotovoltaických elektráren v regionu s výkonem nad jeden megawatt dokončuje aktuálně Plzeňský kraj, řekla dnes ČTK Helena Štvánová z krajského odboru regionálního rozvoje. Od ledna kontroluje například to, zda je mají investoři povoleny v souladu s územním plánem, zda mají schváleno vynětí ze zemědělského půdního fondu, jestli zdroje splňují podmínky ochrany přírody, zda nezasahují do krajinného rázu a zda se k nim vyjádřily všechny orgány státní správy. "Zatím jsme u seznamu MMR neobjevili žádný významný prohřešek. Přezkoumáno už jich máme přes 90 procent a zbývají nám tři spisy," uvedla Štvánová.
Česko se v loňském roce stalo evropskou mocností ve využití solární energie. Instalovaný výkon nových solárních elektráren byl třetí největší v Evropské unii a překročil 1000 megawattů. Čechy předstihli jen Italové a především Němci, výkon jejichž nově postavených fotovoltaických elektráren dosáhl téměř 7000 megawattů. Vyplývá to ze statistiky, kterou nově zveřejnila Evropská asociace fotovoltaického průmyslu.