Švýcarský frank roste na rekord, dolar obecně slábne

24.02.2011 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

LONDÝN, 24.února (Reuters) - Švýcarský frank ve čtvrtek posílil na historické maximum vůči dolaru, když napětí v Libyi a strach z rozšíření...

...politické krize do dalších zemí regionu podnítily další prudký růst cen ropy a vzbudily poptávku po bezpečných měnách na úkor dolaru.

Cena ropy Brent vyskočila na nejvyšší úroveň od srpna 2008 na dohled 120 dolarů za barel a americká ropa zdolala hranici 100 dolarů v obavách, že by se nepokoje v Libyi, které již zastavily čtvrtinu tamní produkce, mohly přenést mezi další významné vývozce ropy v regionu včetně klíčové Saúdské Arábie. [ID:nL3E7DO0SC]

Přední světové banky ve čtvrtek upozornily, že kartel OPEC musí jednat rychle, má-li zarazit prudký růst cen ropy. Ten by se podle nich mohl vymknout kontrole a zmařit globální ekonomické zotavení, pokud by se nepokoje rozšířily z Libye do dalších významných ropných mocností. [ID:nLDE71N0VC]

Obavy z vývoje v Libyi - po nedávných událostech v Tunisku a Egyptě - nahrávají švýcarskému franku a v menší míře také jenu, tedy měnám, o které bývá zájem v době nejistoty.

Dolar ve čtvrtek klesl až o 1 procento na rekordní dno 0,9238 franku <CHF=>. Ztráty americké měny nabraly na tempu poté, co se spustily automatické příkazy k prodeji po prolomení předchozího minima poblíž 0,93 franku z konce minulého roku.

Euro ve 13:30 oslabovalo o 0,6 procenta na 1,2740 franku <EURCHF=> poté, co sklouzlo až na 1,2703, nejslabší úroveň od 13.ledna.

Vůči dolaru euro <EUR=> přidávalo 0,1 procenta na 1,3760 dolaru poté, co si zapsalo třítýdenní maximum nad úrovní 1,3800. Jednotná měna se v posledních dnech opírá o protiinflační komentáře členů bankovní rady ECB, jež přiživují očekávání, že Evropská centrální banka zvýší sazby dříve než americký Fed.

Hráči na trhu uvedli, že rostoucí ceny ropy vzbuzují čím dál větší obavy o vyhlídky globálního ekonomického růstu, ale středem pozornosti zůstává také inflace, což může nadále vyvíjet tlak na dolar.

"Je třeba mít na paměti, že slabý růst škodí měně méně než inflace, proti které centrální banka dostatečně nebojuje. V tomto ohledu vypadá euro atraktivněji než dolar, neboť Fed se stále drží svého programu kvantitativního uvolňování měnové politiky," uvedli analytici z Commerzbank.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK