"Ropné země mají dostatek volných kapacit," uvedla IEA. Podle ní mají velcí světoví producenti i spotřebitelé ropy "po ruce nástroje", aby dostali na trh postačující množství suroviny.
"Vedení (IEA) registrovalo zprávy týkající se jejich (OPEC) ochoty uvolnit nadbytečné kapacity, aby v případě nutnosti zajistili dodatečné dodávky,"sdělila agentura, která je energetickým poradcem vyspělých zemí světa a za výjimečných okolností na trhu může koordinovat uvolňování zásob u svých členských zemí. "IEA je vždy připravena okamžitě aktivovat své nynější kolektivní mechanismy, když to bude považovat za nezbytné."
Hlavní ekonom IEA Fatih Birol tento týden upozornil, že ceny ropy se kvůli eskalaci napětí v Libyi a dalších zemích arabského světa dostaly v posledních dnech do nebezpečného pásma, kde už začínají ohrožovat proces oživování globální ekonomiky. Dodal, že agentura je proto připravena vydat pokyn k uvolnění zásob ropy z nouzových rezerv, což naposledy učinila v roce 2005, v reakci na poškození ropné infrastruktury po hurikánu Katrina v USA.
Cena ropy Brent v posledních dnech kvůli rozsáhlým nepokojům v Libyi prudce roste. Severomořská ropa Brent se dnes přechodně dostala až ke 120 dolarům za barel, nejvýše za dva a půl roku.
IEA se sice přímo o Libyi nezmínila, odhadla ale, že dodávky ropy na světovém trhu v této době proti normálnímu stavu klesly o 500.000 až 750.000 barelů denně, necelé jedno procento světové denní spotřeby. To by bylo mnohem méně, než kolik dnes odhadl šéf italského koncernu Eni Paolo Scaroni. Ten prohlásil, že těžba v Libyi se snížila o 75 procent, což by znamenalo ztrátu více než 1,2 milionu barelů.
Libye je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým na světě. Denně těží zhruba 1,6 milionu barelů ropy, z čehož jde asi 1,1 milionu barelů na vývoz, převážně do zemí jižní a západní Evropy. Nadnárodní koncerny, které v Libyi těží, v reakci na nepokoje začaly omezovat těžbu.
Saúdská Arábie, která je nejvýznamnější členem OPEC dnes dala nejjasněji najevo, že je připravena zvýšit vývoz, aby kompenzovala možný pokles libyjského exportu. Zdroje z ropného průmyslu listu Financial Times sdělily, že Rijád aktivně jedná s evropskými rafineriemi o tom, kolik saúdské ropy a v jaké kvalitě by potřebovaly.