"Začali jsme těžit více než devět milionů barelů denně. Pořád ještě máme dost volných kapacit," řekl zdroj. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jejímž je Saúdská Arábie klíčovým členem, mají stanoveny těžební kvóty, málokterá země je ale dodržuje. Rozšířeným jevem je v rámci kartelu překračování limitů a sledování vlastních zájmů.
Reuters odhaduje, že Saúdská Arábie v lednu těžila přibližně 8,3 milionu barelů ropy. To je zhruba desetina celkového objemu ropy, která se v celém světě spotřebovává.
Cena ropy Brent se ve čtvrtek přechodně vyšplhala až ke 120 dolarům za barel, kde byla naposledy v srpnu 2008. Reagovala tak na zprávy o rychlém poklesu těžby v Libyi, která je čtvrtým největším vývozcem ropy v Africe a dvanáctým na světě. Kromě toho má Libye ze všech afrických států největší zásoby suroviny.
Za normálních okolností Libye těžila asi 1,6 milionu barelů denně, z čehož asi 1,1 milionu barelů vyvážela. Podle italského energetického podniku Eni, který v Libyi dobývá zemní plyn, se těžba v této africké zemi snížila o 1,2 milionu barelů. To by bylo zhruba o 75 procent. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ale tvrdí, že výpadek je slabší a pohybuje se v pásmu 500.000 až 750.000 barelů denně.