Raiffeisenbank neuznává údajnou pohledávku Sazky, je prý účelová

25.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. února (ČTK) - Raiffeisenbank neuznává údajnou pohledávku společnosti Sazka a tvrzení loterijní firmy o její existenci považuje za účelové. Sazka se na bance domáhá zaplacení téměř 600 milionů korun prostřednictvím žaloby z loňského prosince. Podle Raiffeisenbank jde ale jen o snahu Sazky vyhnout se okamžitému zaplacení svých dluhů a pokus o odvrácení nebezpečí hrozícího úpadku. Vyjádření Raiffeisenbanky dnes zveřejnil insolvenční rejstřík. Ve čtvrtek obdobnou žalobu Sazky odmítla Komerční banka; loterijní firma ale uvedla, že na ní trvá a se sděleními banky nesouhlasí.

Sazka, která je od 17. ledna na návrh podnikatele Radovana Vítka v insolvenčním řízení, podala loni 29. prosince žalobu na uvedené banky za poškození pověsti a dobrého jména. U Raiffeisenbank Sazka vyčíslila údajnou škodu na miliardu korun. Požadovaných téměř 600 milionů korun je tedy výsledkem po započtení nesplaceného úvěru Sazky, který ale Raiffeisenbank postoupila společnosti Siderius Holding, ovládané podnikatelem Radovanem Vítkem.

"Banka je přesvědčena, že se nedopustila žádného jednání, které by mohlo mít za následek poškození dobré pověsti dlužníka ani žádného jednání, které by mohlo vést ke vzniku jakékoli újmy na straně dlužníka, ať již materiální či nemateriální," uvedla Raiffeisenbank ve vyjádření pro soud.

Mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková ve středu uvedla, že první jednání v insolvenčním řízení se společností Sazka se zřejmě uskuteční kolem poloviny dubna. Přesné datum zatím podle ní není známo, soud právě čeká ještě na vyjádření účastníků insolvenčního řízení. V pondělí určil soud předběžného správce. Na jednání by se měla Sazka mimo jiné vyjádřit k pohledávkám věřitelů. Soud by měl následně rozhodnout o tom, zda je firma v úpadku, nebo ne.

V současnosti mají akcionáři firmy k dispozici tři různé nabídky, které by měly pomoci vyřešit situaci Sazky. Nabídky předložily skupina KKCG podnikatele Karla Komárka, společnosti Penta a E-Invest a podnikatel Radovan Vítek.

Penta s E-Investem již dříve uzavřely se Sazkou smlouvu o strategickém partnerství. Tehdy uvedly, že poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence.

Insolvenční řízení navrhl právě Vítek, který skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vlastní také zhruba čtvrtinu dluhopisů, které firma vydala kvůli financování výstavby pražské O2 areny. Komárkova společnost KKCG přihlásila pohledávku 409 milionů Kč po splatnosti. Vítek a Komárek nyní disponují podle zdrojů z finančních kruhů nadpoloviční většinou dluhopisů a mohou prosadit jejich okamžité zesplatnění. V takovém případě by Sazka musela ihned sehnat na záchranu před insolvencí přibližně osm miliard korun.

Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Většinový téměř 68procentní podíl má ČSTV. Přes 13,5 procenta vlastní Česká obec sokolská, přes 5,5 procenta má Česká asociace Sport pro všechny a čtyři procenta Autoklub ČR. Dalšími akcionáři jsou Sdružení sportovních svazů ČR (3,56 procenta), Český olympijský výbor (dvě procenta), Český střelecký svaz (1,44 procenta), Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR (1,02 procenta) a sdružení Orel (0,88 procenta).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK