Řada profesních svazů kritizuje plánované zvýšení DPH

25.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. února (ČTK) - Plánované sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty na 20 procent dnes kritizovalo několik profesních svazů. Podle Potravinářské komory zvýšení sazby u většiny potravin způsobí pokles jejich výroby v Česku a propouštění zaměstnanců v potravinářství. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR se zvýšení daně plně promítne v cenách potravin. Vyšší sazba pro většinu služeb a komodit nepříznivě ovlivní hospodaření a konkurenceschopnost tuzemských lyžařských středisek, hotelů a restaurací, tvrdí podnikatelé z příslušných oborů.

Ekonomičtí ministři se dnes shodli, že by sazby DPH kvůli důchodové reformě měly být sjednoceny co nejdříve, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

Jednotná dvacetiprocentní sazba by se neměla týkat jen vyjmenovaných potravin, mezi které patří mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa a potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U nich by DPH zůstala na deseti procentech.

Podle prezidenta svazu obchodu Zdeňka Juračky obchodníci nemohou zvýšení sazby DPH utlumit na úkor svých marží. Kvůli vyšším cenám spotřeba potravin klesne a výběr DPH z jejich prodeje se nezvýší, upozornil Juračka.

Podle mluvčí Potravinářské komory Dany Večeřové lze po zvýšení daně očekávat další růst dovozu potravin do ČR. "Výsledkem tedy bude významné a dlouhodobé, popřípadě i trvalé narušení trhu v ČR s ekonomickými dopady do podnikatelské sféry i objemu inkasovaných daní, s trvalým poškozením konkurenceschopnosti českého potravinářského průmyslu a zemědělství," uvedla.

Asociace hotelů a restaurací navrhla, aby stát místo zrušení snížené sazby DPH zrušil nebo snížil minimální limit pro povinnou registraci plátců DPH. Plátcem daně by se tak staly povinně všechny podnikatelské subjekty. V současnosti je za roční limit brán obrat jeden milion korun. Asociace chce o svém návrhu jednat s představiteli vlády i zákonodárci a hodlá předložit makroekonomickou studii s porovnáním jeho dopadů se současným záměrem vlády.

"Záměr vlády na získání finančních prostředků pro důchodovou reformu cestou zavedení základní sazby DPH pro všechny oblasti služeb a většinu komodit povede k dalšímu prohloubení krize v cestovním ruchu a k prudkému snížení pracovních míst," uvedl prezident asociace Václav Stárek.

Podle Svazu provozovatelů lanovek a vleků ČR by zvýšení DPH na vleky a lanovky výrazně zpomalilo plánované investice do modernizace českých lyžařských areálů. Tuzemští vlekaři podle jednatelky svazu Veroniky Nešpůrkové nemohou vyšší DPH promítnout do cen, protože poté by ještě více českých lyžařů jezdilo do zahraničních zimních středisek, která mají zpravidla modernější vybavení.

Sjednocení sazeb DPH na 20 procent podle analytiků zvýší výdaje každého Čecha o 250 až 300 korun měsíčně. U důchodců, kteří utrácejí především za bydlení a potraviny, by měl být dopad zřejmě ještě vyšší. Institut CERGE-EI soudí, že dopad zvýšení DPH na průměrnou domácnost bude více než 400 Kč za měsíc.

DPH je nejvýznamnější formou daňových příjmů veřejných rozpočtů. Loni stát na této dani získal 270 miliard korun, což je 39 procent celkového inkasa daní, uvedl analytik Patria Finance David Marek. Ze změn v DPH by měl stát získat zhruba 58 miliard korun ročně, které chce vládní koalice kompletně využít pro financování důchodové reformy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK