Trh s obnovitelnými zdroji energie však podle E&Y stále trpí dopady finanční krize, která začala v roce 2008. "Toxické dědictví globální finanční krize nadále vrhá stín na globální trh s obnovitelnými zdroji energie," píše ve zprávě E&Y a upozorňuje, že investice se v jednotlivých zemích i u jednotlivých technologií liší.
Loňský rok byl příznivý hlavně pro větrné elektrárny na otevřené moři, jejichž nová kapacita stoupla o 51 procenta. U větrných elektráren na pevnině naopak celosvětově nová kapacita klesla o sedm procent, z toho v Evropě o 14 procent. Vysoký růst zaznamenaly solární elektrárny.
Z jednotlivých zemí nejvyšší růst obnovitelných zdrojů energie zaznamenala Čína, zvláště u větrných a solárních elektráren. E&Y však upozorňuje, že není jisté, zda si Čína i nadále růst udrží. Další příčka patří Spojeným státům, které schválily roční prodloužení vládních grantů pro nové obnovitelné zdroje energie, čímž zajistily trhu další růst. Loni byly v USA instalovány nové zdroje větrné energie o výkonu 5,1 gigawattu, což je sotva polovina z roku 2009 a necelá třetina nového výkonu čínských větrných elektráren, který činil 16,5 gigawattu.
V Evropě po prudkém růstu solárních elektráren některé vlády včetně české omezily pobídky pro jejich novou instalaci. Další investice do obnovitelné energie v oblasti ohrožují úsporná opatření některých evropských vlád, napsala agentura Reuters.