...při životě obavy o zabezpečení dodávek z Blízkého východu a severní Afriky, třebaže Saúdská Arábie sáhla do svých rezerv a zvedla těžbu.
Omán je dalším významným vývozcem ropy, na nějž dolehly občanské nepokoje v regionu, ačkoli dodávky zatím neovlivnily. [ID:nLDE71R041]
Povstání v Libyi oproti tomu zastavilo až tři čtvrtiny produkce této členské země OPEC. To přimělo Saúdskou Arábii, aby navýšila objem těžby a nahradila výpadek dodávek odběratelům libyjské ropy. [ID:nLDE71Q0MP]
Dubnové futures na londýnskou ropu Brent <LCOc1> v 9:40 rostly o 1,50 dolaru na 113,64 dolaru za barel, když předtím vystoupaly až na denní maximum 114,50.
Cena americké ropy <CLc1> přidávala 1,12 dolaru na 99 dolarů za barel. Oba kontrakty uzavřely páteční seanci na dvouapůlletých maximech.
"Stále trvá nebezpečí, že se budou konflikty šířit po regionu, který produkuje podstatné množství světové ropy," řekl Ben Westmore, ekonom pro komodity z National Australia Bank.
"Už teď se nákaza trochu rozšířila."
Nejhorším scénářem pro trhy s ropou by bylo přerušení dodávek od Saúdské Arábie, která disponuje největšími rezervními kapacitami na světě. Zřejmě by se nenašel jiný vývozce, který by dokázal pokrýt rozsáhlé výpadky dodávek jako nyní v Libyi.
Následky by byly také tvrdé, pokud by se konflikt rozšířil do velkých dodavatelských zemí, jako jsou Írán či Kuvajt, dodal Westmore.
<^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Přehled zpráv o situaci na Blízkém východě: [ID:nLDE71M1AF]
Interaktivní graf: http://r.reuters.com/nym77r
Interaktivní přehled: http://link.reuters.com/puk87r
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>