Ze statistiky společnosti STR Global vyplývá, že se hoteliérům v Evropě v průměru zvýšily výnosy za pokoje téměř o deset procent. "Evropa se zvedá, ale Česká republika stagnuje, nebo pořád klesá, protože pokojů je tady skutečně hodně. Nedomnívám se, že v tuto dobu v Praze je dobré postavit hotel," uvedl Vladimír Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací (AHR).
V Česku se navzdory mírnému růstu obsazenosti hotelových pokojů průměrná cena ubytování snižuje. V lednu podle Stárka například u čtyřhvězdičkových hotelů byla 69 eur (asi 1700 Kč) za noc. Cena pokojů zejména v Praze neodpovídá průměrným cenám obvyklým v Evropě, především v její západní části, obdobná situace je například v Budapešti, míní šéf asociace.
Největší podíl na růstu trhu s hotelovými investicemi mají podle Marka Wynne-Smithe z Jones Lang LaSalle investice do hotelových komplexů ve velkých evropských městech. Do hotelů v Británii investoři loni vložili 2,4 miliardy eur a přibližně 80 procent z této sumy přímo v Londýně. Ještě vyšší nerovnosti poměru objemu investic mezi hlavním městem a regiony dosáhla Francie, kde zhruba 85 procent investic směřovalo do Paříže. Podle Wynne-Smithe tento stav potvrzuje obtížnější postavení hotelů v krajských městech, které jsou daleko více závislé na poptávce přicházející z domácího cestovního ruchu.
I letos bude v regionu podle Jones Lang La-Salle pokračovat vhodná situace pro investice do hotelnictví. "Očekáváme, že výkonnost trhu v roce 2011 se odrazí od jeho silné dynamiky v roce 2010, i když je pravděpodobné, že struktura trhu se podstatně změní. Zatímco předchozí rok byl charakteristický řadou neopakovatelných investičních příležitostí v hlavních městech, v roce 2011 jich bude jen minimum," řekl Mark Winne-Smith. Největší podíl na letošních investicích budou podle něj mít pravděpodobně Británie, Španělsko a Irsko.
V Česku se podle Českého statistického úřadu loni průměrné využití pokojů meziročně zvýšilo z 38,7 na 40,7 procenta. Vyššího nárůstu využití pokojů a čistého využití lůžek dosáhly spíše hotely s větším počtem hvězdiček. U pětihvězdičkových hotelů průměrné obsazení pokojů vzrostlo z 46,8 procenta na 52,9 procenta. Naopak u tříhvězdičkových hotelů se zvýšení počtu příjezdů promítlo do obsazenosti daleko méně. Průměrná obsazenost pokojů vloni meziročně stoupla z 38 na 39,2 procent.