Většinový podíl v obou firmách drží ruský miliardář Sulejman Kerimov a spřátelené podniky. Uralkali a Silvinit nyní zřejmě čeká právní bitva, pokud chtějí plán fúze dokončit. Uralkali tvrdí, že Acronu jde o to, aby z fúze úplně sešlo. Acron se hájí tím, že podmínky fúze jsou podle jeho názoru nastaveny tak, aby vyhovovaly akcionářům Uralkali a naopak uškodily zájmům menšinových akcionářů.
Pokud se oběma firmám podaří sloučit, vznikne druhý největší producent potaše na světě. Prvenství patří kanadské společnosti PotashCorp. Tento segment se v posledních letech těší značnému zájmu investorů. Poptávka po hnojivech totiž roste úměrně s tím, jak se zvyšuje celosvětová poptávka po potravinách.
Acron podal stížnost u soudu v Permu. Podle sdělení společnosti Uralkali soud vydal předběžné opatření, které znemožňuje, aby firmy plánovanou fúzi dokončily. Soud si chce vyslechnout námitky obou zúčastněných stran, datum jednání stanovil na 12. dubna.
"Acron se znovu snaží napadnout konverzní kurz pro výměnu akcií, který řádně schválili akcionáři obou společností. Vymohli si předběžné opatření, aby mohly být zablokovány procedury související s fúzí. Uralkali a Silvinit věří, že stížnost je zcela bezpředmětná a budou se proti ní také důrazně bránit," píše se ve zprávě společnosti Uralkali.
Nařízení soudu však nebrání tomu, aby Uralkali nemohla dokončit převzetí 20 procent akcií Silvinitu. To je jednou z podmínek, na kterých se podniky už dříve dohodly.