Maďarsko chce reformami výrazně snížit deficit a státní dluh

01.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Budapešť 1. března (ČTK) - Maďarská konzervativní vláda dnes předložila dlouho očekávaný plán strukturálních reforem veřejných financí. Jeho cílem je podpořit ekonomický růst a zároveň výrazně snížit rozpočtový deficit a státní dluh. Vláda strany Fidesz však chce uvést veřejné finance do dlouhodobě udržitelného stavu a uklidnit nervózní finanční trhy bez opatření, která by negativně padla na obyvatelstvo.

Rozpočtový deficit by měl do roku 2014 klesnout na 1,4 procenta hrubého domácího produktu a už letos by se měl dostat z loňských 3,8 procenta pod tříprocentní hranici, jak požaduje Evropská unie. Státní dluh se má do konce roku 2014 snížit z nynějších 80 procent na 65-70 procent HDP. Ekonomický růst by měl s podporou vládních plánů dosáhnout čtyř až šesti procent.

V roce 2012 se má deficit veřejných financí snížit o 550 miliard forintů (49 miliard Kč) a v roce 2013 o 900 miliard. Snížení státních výdajů k tomu příští rok přispěje čtyřmi pětinami a v dalších dvou letech třemi čtvrtinami, řekl ministr hospodářství György Matolcsy.

Podle vlády však opatření nemají nic společného se škrty sociálních výdajů a zvyšováním spotřebních daní, kterých si Maďaři užili za předešlé socialistické vlády a které mu nadále ordinují instituce jako Mezinárodní měnový fond. "Říkali jsme od začátku a říkáme to i teď, pouhá úsporná opatření nikam nevedou, je to slepá ulička. Existuje však jiná cesta, cesta strukturálních reforem," prohlásil místopředseda vlády Tibor Navracsics.

Konkrétní opatření zatím přesně známa nejsou, někteří analytici se však obávají, že plán není přesně tím, co chtěly trhy slyšet. Podle některých vláda získá v příštích letech hodně příjmů ze zrušení fondového pilíře důchodového systému, což jí opět umožní odkládat nezbytné úspory. Loni se vláda vyhnula škrtům díky zavedení dočasných daní na banky a firmy z dalších ziskových sektorů jako maloobchod nebo telekomunikace.

Jiní ekonomové však zveřejněný plán hájí a poukazují na to, že je zaměřen na razantní snižování vládních výdajů. Vláda také navrhla ústavní zákon, který by v budoucnu zabránil vršit dluhy. To by mohl být důležitý krok k fiskální obezřetnosti, řekla agentuře Reuters Raffaella Tenconiová z Bank of America Merrill Lynch. "Která jiná země na světě sníží dluh v příštím roce nebo dvou tak podstatně? Považuji to celkově za pozitivní oznámení," řekla Tenconiová.

Vláda chce v příštím roce ještě zachovat loni zavedenou bankovní daň. K uchování příjmů si pomůže i odložením plánu snížení daně z firemních zisků. Slibované strukturální reformy se mají uskutečnit v sedmi oblastech státních výdajů, kde by měly zejména odstranit mrhání penězi.

Vláda Viktora Orbána se dostala k moci po volbách loni v dubnu a má v parlamentu dvě třetiny křesel. Orbán od voleb slibuje, že využije většiny k reformě ústavy, ke snížení rozpočtového deficitu, zajištění silného růstu a k vytvoření prostředí příznivého pro podnikání. Slíbil také, že během deseti let bude vytvořen milion pracovních míst. Reformy a růst by měly do roku 2014 zajistit 300.000 nových příležitostí, uvedla dnes vláda.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK