Podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce zdražují především vinaři, kteří dodávají na trh ve velkém. "U menších firem to bude rozdílné. Ti co nezdraží, budou muset snížit marže. Zvýšení cen nevyrovná ztráty," uvedl Machovec.
Lídr domácího trhu Bohemia sekt zvýšil ceny od 1. prosince 2010 u jakostních odrůdových vín. Podle obchodního ředitele společnosti Petra Černého firma ceny zvedla o šest až devět procent. "Je to nejvyšší zvýšení cen za posledních pět let. Důvod je jednoduchý, velmi špatná úroda z hlediska množství. Výkupní ceny hroznů se zvýšily o více než 50 procent," uvedl Černý. Podle něj firma nebude schopna u některých odrůd a značek uspokojit spotřebitelskou poptávku po celý rok. Do skupiny Bohemia sekt patří např. vinařství Víno Mikulov, Habánské sklepy nebo Chateau Bzenec.
Znovín Znojmo upravil ceny začátkem března. "Týká se to zejména levnějších vín. Ceny jsme zvedli nahoru o pět procent u červených, u bílých o asi deset procent. U přívlastkových zůstávají stabilní," řekl dnes ČTK obchodní náměstek Znovínu Jaroslav Opatřil. Podle něj řada vinařů upravovala cenu už koncem loňského roku. Důvodem je právě špatná úroda v loňském roce.
Řádově o deset procent zdražují i Templářské sklepy Čejkovice. Podle ředitele společnosti Pavla Pastorka se jedná o odrůdová a jakostní vína, cenu přívlastkových vín bude firma řešit až v polovině letošního roku. "Zdražování je možná až příliš kruté pro spotřebitele, ale jde o odraz neutěšené sklizně z loňského roku. Vinaři musí na situaci reagovat. Ceny rostou řádově o deset procent a není to žádný kartel," uvedl Patorek. Podle něj je zvýšení cen symbolické a vinařům nepokryje ztrátu z loňska.
Zdražuje také Zámecké vinařství Bzenec, které má v aktuální kolekci nejlepších českých a moravských vín Salon vín nejvyšší počet vzorků ze všech firem. "Zdražíme vína od dubna v řetězcích i v gastro prodejnách. Důvodů je víc, špatná sezona je jedním z nich," uvedla Květa Nosková ze Zámeckého vinařství Bzenec. Růst cen odhaduje na desetiprocentní. Firma patří ke středně velkým výrobcům. Hospodaří na 360 hektarech vinic.
Naopak zdražovat vína ročníku 2010 zatím nechce vinařství Sonberk z Břeclavska. "Sklidili jsme o 30 procent méně hroznů při udržení jejich kvality i kvality vína, můžeme udržet chod vinařství bez umělého navyšování ceny. Musíme si však více utáhnout opasky," řekl ČTK Vladimíra Mrázová z vinařství Sonberk. Podle ní firma zvedá ceny vína po roce ležení na láhvi anebo díky dobrým výsledkům na světových soutěžích.
Podle nedávného vyjádření předsedy Svazu vinařů ČR Jiřího Sedla loni pěstitelé vinné révy prodělali. Zvýšila se sice výkupní cena hroznů, ale ne tak, jak se snížil výnos. Podobná situace podle Sedla zavládla i v dalších zemích střední Evropy, jako je Slovensko, Rakousko a Maďarsko.
Výsledkem je rostoucí cena vína, která se zvedla o zhruba deset procent. Podle odhadu Svazu vinařů ČR loni čeští a moravští vinaři vyrobili kolem 380.000 litrů vína.
Vínu se v Česku daří, jeho spotřeba v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 19 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou. V zemích EU je průměr 27 litrů. Rozloha vinic v ČR aktuálně činí 17.000 hektarů. Na jižní Moravě leží 93 procent všech vinic v zemi.