Rodná čísla se budou nicméně dál zapisovat do neveřejné části obchodního rejstříku. "Povinnost zapisovat rodná čísla do neveřejné části obchodního rejstříku je odůvodněna především technickými parametry informačního systému obchodního rejstříku, protože rodná čísla jsou používána jako nejčastější identifikátor," uvedli autoři návrhu.
Dalším cílem novely je usnadnění likvidace takzvaných prázdných společností. Změna má zjednodušit procesní postupy likvidátora při likvidaci. Návrh odstraňuje obecnou podmínku likvidace, kterou je předkládání návrhu na rozdělení likvidačního zůstatku nebo zprávy o naložení s majetkem ke schválení statutárnímu orgánu právnické osoby. Pokud likvidátora ustanovuje soud z řad insolvenčních správců, není nutné, aby je schvaloval statutární orgán.
"Jedním z cílů novely obchodního zákoníku je, aby údaje v obchodním rejstříku věrněji odrážely skutečný stav věcí. Novela by tak mohla přispět k tomu, že rejstříku ubude dávno nefungujících společností, protože jejich likvidace bude o něco snazší," řekl ČTK Jan Procházka z advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Rovněž by podle něj měla být omezena praxe, kdy firma v obchodním rejstříku uvádí jako své sídlo adresu, i když již pozbyla oprávnění užívat na ní prostory.
Závazné formuláře pro zápis do obchodního rejstříku nebudou přímo přílohou vyhlášky, ale ministerstvo spravedlnosti stanoví závaznou podobu formuláře na webu.