Zatímco při posledním pokusu se testy zaměřovaly především na objem dluhopisů zemí, které se dostaly do problémů, v jednotlivých bankách, tentokrát se regulátoři zaměří i na přesuny majetku, úrokové sazby a opět i na nákupy rizikových dluhopisů.
Finanční ústavy v EU po 4. březnu projdou virtuálním scénářem, který bude představovat "značný odklon" od očekávaného hospodářského růstu. V každé zemi tamní regulátoři banky navíc "na papíře" vystaví šokům, které se budou týkat propadu cen nemovitostí, výkyvu úrokových sazeb či problémům se státním dluhem.
Dá se očekávat, že výsledky by EBA měla zveřejnit někdy během letošního června. "EBA pokračuje v dialogu se členskými státy EU ohledně opatření, která přijmou pokud testy odhalí nějaké slabiny," uvedl unijní regulátor v tiskovém prohlášení.
Posledního testu se zúčastnilo celkem 91 finančních ústavů, ale problémy se objevily jen u sedmi z nich. Ekonomové ovšem tvrdí, že počet problémových bank je daleko vyšší a především v Německu a Španělsku má větší potíže, než si je schopná připustit.