"Jde o náhradu za 900 milionů korun vázaných prostředků z loňského roku, 400 milionů korun v rámci dalších úsporných opatření v resortu ministerstva zemědělství. Další hledání prostředků bude spočívat v transformačním procesu, který jsme zahájili letos v únoru," uvedl ministr. V rámci dorovnání budou podle něj nejprve zabezpečeny dotace na takzvané citlivé komodity. "Účet ohledně národních dotací budeme však dělat až na konci roku i s ohledem na vývoj státního rozpočtu," dodal Fuksa.
Čeští zemědělci, stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, pobírají na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. Úrovni dotací ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit právě díky platbám z národních rozpočtů. Dotační rozdíly by měly zmizet, nebo se alespoň výrazně zmírnit až v roce 2014.
Podle středečního vyjádření prezidenta AK Jana Veleby agrárníci svůj požadavek trochu změnili. Chtějí, aby jim stát v rámci dorovnání vyplatil alespoň dotace na takzvané citlivé komodity ve výši 1,4 miliardy korun. Další miliardu chtějí v rámci takzvaných národních dotačních programů. "Z toho by se podpořily prasata, drůbež, prostě upadající komodity," uvedl Veleba.