VH Sazky, která bude řešit odvolání šéfa Hušáka, bude 15. března

03.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. března (ČTK) - Mimořádná valná hromada Sazky, jejíž svolání navrhli společně minoritní akcionáři Český olympijský výbor, Orel a Sdružení sportovních svazů ČR, se bude konat 15. března. ČTK to dnes řekl mluvčí Sazky Jan Tuna. Minoritní akcionáři chtějí na valné hromadě prosadit změnu stanov, která umožní vstup strategického partnera, změny v řízení Sazky a odvolání ředitele a šéfa představenstva firmy Aleše Hušáka ze všech funkcí. Sazka čelí od ledna insolvenčnímu řízení.

Tyto požadavky trvají, řekl dnes ČTK první místostarosta Sokola Oldřich Lomecký. Sokol patří mezi osm minoritních akcionářů Sazky držících v loterijní firmě celkem zhruba třetinový podíl.

Minulý týden se menšinoví akcionáři dohodli na společném postupu. Požadují, aby jejich akciové podíly v Sazce byly alespoň částečně zachovány a finanční situace Sazky byla dlouhodobě udržitelná. Zároveň vyžadují nezávislé a transparentní vyhodnocení nabídek na vstup strategického partnera. Odmítají, aby představenstvo Sazky přijalo jakékoli rozhodnutí, které by do budoucna zavazovalo jednotlivé akcionáře k ručení svým majetkem nebo akciemi.

Většinovým vlastníkem Sazky je s 68 procenty Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Ten v pondělí oznámil, že jeho výkonný výbor vyhlásí nezávislý transparentní tendr na výběr partnera pro Sazku. Nabídky vyhodnotí firma Erste Corporate Finance. Nabídky podali společnosti Penta a E-Invest podnikatele Martina Ulčáka, skupina KKCG podnikatele Karla Komárka a největší věřitel Sazky Radovan Vítek.

Podle dosavadních informací nabídka KKCG obsahuje navýšení základního kapitálu Sazky o 2,8 miliardy korun, za což Komárkova skupina požaduje 67 procent akcií loterijní firmy. Skupina KKCG ale deklarovala podle mluvčího Dana Plovajka připravenost svou nabídku upravit podle aktuálního vývoje a potřeb. E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent a za to chtějí 51 procent z nového základního jmění firmy. Vítek dosud nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun, v pondělí pak uvedl, že výkonnému výboru ČSTV nabídl pro Sazku půjčku více peněz a s výhodnějším úrokem, než kolik nabízejí společnosti E-Invest a Penta.

Lomecký uvedl, že nabídka půjčky je pro menšinové akcionáře nepřijatelná. Neměli by ji totiž jak splatit a jejich akcie by tak propadly věřitelům. Chtějí proto nezávislé porovnání nabídek na základě zvolených parametrů.

Městský soud v Praze zahájí jednání o insolvenčním návrhu, který na Sazku podala Vítkova firma Moranda, 21. dubna. Návrh na insolvenční řízení se Sazkou, která má miliardové dluhy z výstavby pražské O2 areny, podala Moranda 17. ledna.

Soud zároveň vyzval Sazku, aby se do deseti dnů vyjádřila k nedávným tvrzením Komerční banky a Raiffeisenbank, které své pohledávky vůči Sazce prodaly Vítkovi, a Morandy. Banky se v nich ohradily proti loňským žalobám loterijní společnosti o zaplacení údajných milionových pohledávek, Moranda nesouhlasí s tvrzeními Sazky v návrhu na zamítnutí insolvečního návrhu. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun a vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK