...leden
* KDY: CPI, zahraniční obchod 9.března, průmysl 11.března
PŘEDPOVĚĎ REUTERS:
Všechny předpovědi naleznete na stránce <ECONCZ> a v tabulce [ID:nLDE7230E4].
Spotřebitelské ceny podle mediánu odhadů v únoru meziměsíčně stouply o 0,2 procenta, a vynesly tak meziroční inflaci na 2,0 procenta, těsně pod 2,1 předpovídaných Českou národní bankou (ČNB), a zároveň přesně na její cíl.
Zahraniční obchod zřejmě v lednu dosáhl přebytku 13,25 miliardy korun, druhého nejvyššího pro tento měsíc v historii.
Průmyslová výroba si podle průzkumu udržela dvouciferné tempo růstu, když v lednu měla stoupnout meziročně o 13 procent díky pokračující poptávce z Německa a eurozóny.
Maloobchodní tržby v lednu zřejmě přidaly meziročně 2,5 procenta po prosincovém snížení o 0,2 procenta, když se projevil vliv zimních výprodejů a vzestup prodeje automobilů.
NEPŘEHLÉDNĚTE
Růst spotřebitelských cen pravděpodobně v únoru zrychlil, k čemuž přispěl celosvětový vzestup cen potravin a ropy, ale silný kurz koruny držel inflaci na uzdě.
Poptávkové cenové tlaky zřejmě zůstaly slabší s tím, jak ochotu domácností utrácet omezují vládní úsporné kroky a vysoká nezaměstnanost.
Plán středopravého kabinetu Petra Nečase na sloučení sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na základní úrovni 20 procent již od října namísto původně uváděného počátku příštího roku udrží později během roku vysoké tempo inflace, uvedl Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank v Praze.
Centrální banka nepřihlíží k primárním dopadům změn v nepřímých daních. Její prognóza nepředpokládá pohyb úrokových sazeb po většinu letošního roku, když by se inflace měla držet poblíž 2 procent, středového bodu cílového pásma ČNB.
Bankovní rada je však rozpolcená - v únoru hlasovali 3 ze 7 členů pro zvýšení hlavní sazby o 25 bazických bodů - a zastánci zpřísnění měnové politiky varovali, že dvoutýdenní repo sazba na historickém dně 0,75 procenta <CZCBIR=ECI> neodpovídá současné fázi oživení české ekonomiky.
Tito členové rady také uvedli, že by poptávkové tlaky na inflaci mohly zesílit s tím, jak se objevují náznaky, že se spotřeba a vývozy zotavují rychleji, než se dříve čekalo.
Trhy započítávají růst sazeb kolem poloviny letošního roku.
Sázky na brzký vzestup sazeb podpořila čtvrteční vyjádření prezidenta Evropské centrální banky Jeana-Claudea Tricheta, jenž uvedl, že zvýšení hlavní sazby ECB z nynějšího historického dna je možné již v dubnu, mnohem dříve, než se čekalo.
ČNB pozorně sleduje kroky ECB, protože eurozóna, obzvlášť Německo, představují hlavní trhy pro český vývoz.
ECB snížila od prosince 2008 hlavní sazbu v sedmi krocích celkem o 2,75 procentního bodu. ČNB uvolnila měnovou politiku od srpna 2008 v osmi krocích celkem o 3 procentní body.
Český statistický úřad: www.czso.cz
Ministerstvo práce a sociálních věcí: www.mpsv.cz
Česká makroekonomická data: <ECONALLCZ>
Zprávy z trhů střední a východní Evropy: [CEE/]