Ve středních Čechách ruší dalších nejméně 200 autobusových spojů

04.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. března (ČTK) - Ve středních Čechách budou od neděle zrušeny nejméně dvě stovky dalších autobusových spojů. Nejvíce jich přestane jezdit v okolí Prahy a na Mladoboleslavsku. Hejtmanství přestane objednávat kolem 800 spojů, v řadě případů se ale dotování chopily obce a některé spoje se dopravci rozhodli provozovat na své riziko dál. Krácení příspěvku na základní dopravní obslužnost hejtmanství vysvětluje nedostatkem peněz kvůli vládním škrtům. Řada starostů s tím nesouhlasí.

První vlna rušení spojů přišla 1. února, jezdit tehdy přestaly stovky spojů, podle některých údajů jich mohlo být zhruba 1000. Další omezení je plánováno od neděle. Kolik autobusových spojů bude přesně zrušeno, však lze obtížně vyčíslit. V některých případech totiž nejde o kompletní zrušení spoje, ale jen o zkrácení jeho trasy nebo její úpravu podle toho, které obce se spoj rozhodly dotovat v rámci takzvané ostatní dopravní obslužnosti.

Přesný počet zrušených spojů proto v současnosti neznají ani kompetentní zástupci kraje. "To já říci nemohu, protože to v tuto chvíli nevím. Pro mě je rozhodující objednávka kraje. Cestující se musí podívat na jízdní řád, který je rozhodující. Ten už nerozlišuje, jestli příslušný spoj platí kraj, jestli jede dopravce na komerční riziko, nebo jestli na spoj doplácí obec," řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek pro dopravu Robin Povšík (ČSSD).

Připomněl, že kraj k 6. březnu přestává objednávat osm procent spojů. Za situace, kdy objednává kolem 10.000 autobusových spojů denně, vychází osm procent na 800 spojů. "Celkově to dělá necelé čtyři miliony kilometrů. Samozřejmě se může vloudit chyba, ale vesměs jsou rušeny nejméně vytížené spoje," tvrdí Povšík.

Výrazněji se opatření dotkne především pražské integrované dopravy, kde bude zrušeno 84 spojů na 24 linkách. Filip Drápal z organizace Ropid, jež v Praze a okolí dopravu objednává, ČTK řekl, že původně bylo toto číslo vyšší. Ještě ve čtvrtek se ale podařilo dojednat, že kraj bude dotovat i dva spoje na lince 352, jež měly být také zrušeny. Do zaniklých spojů Ropid ve své statistice ovšem zahrnuje i autobusy jezdící ve 22:25 na lince 470 mezi Kralupy nad Vltavou a Chlumínem. Obce se přitom tento spoj rozhodly dotovat, ovšem s výjimkou Všestud. Autobusy proto do této obce již nebudou zajíždět, spoj jako takový ale zůstává nezrušen.

Dalším výrazně postiženým okresem bude Mladoboleslavsko, kde by mělo být zrušeno 64 spojů na 18 linkách. "Financování od obcí se u nás týká pouze dvou spojů," uvedl jednatel společnosti Transcentrum bus Martin Bělovský. Kromě více než šesti desítek spojů, jež kraj dosud dotoval, ale na Mladoboleslavsku skočí i dalších 25 linek financovaných obcemi. Kvůli krácení peněz od kraje totiž bude dopravce provozovat méně autobusů a pro některé řidiče skončí práce. "Součástí denního programu těch rušených autobusů jsou i některé spoje, které byly dosud financovány ze strany obcí," dodal Bělovský.

Jízdní řády doznají změn i v dalších středočeských okresech, rušení tam ale už nebude tak masivní jako v okolí Prahy a na Mladoboleslavsku. Krajský úřad chce podle Jana Vtípila z tiskového oddělení odpoledne zveřejnit k chystaným změnám přehlednější statistiku.

Řada starostů s rušením spojů nesouhlasí. Představitelé hnutí Starostové a nezávislí a TOP 09 již v regionu uspořádali protestní petici, kterou podpořilo přes 15.000 lidí. Zástupci Mladé Boleslavi a dalších zhruba 30 okolních obcí dokonce zvažují, že kvůli rušení spojů podají na Středočeský kraj žalobu. Podle Povšíka k tomu ale není žádný důvod. "Zákon jsme neporušili, zákonný postup byl dodržen. To jsou jenom politické výkřiky, které se prostě hodí do rozjitřené atmosféry, aby se některé osoby zviditelnily. To nemá vůbec logiku," reagoval náměstek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK