Index S&P 500 dnes oslabil o 9,82 bodu a den uzavřel poklesem o 0,74 procenta na hodnotě 1321,15 bodu. Dow Jonesův index klesl o 0,72 procenta na 12.169,88 bodu, index Nasdaq Composite ztratil 0,50 procenta a uzavřel na hodnotě 2784,67 bodu.
"Po tom růstu, který jsme zde měli, je trh náchylnější na události ve světě. A tím spíš v těchto dnech, kdy se výrazně zvýšily ceny ropy," podotkl šéf obchodování s deriváty ve finanční společnosti Schwab Center for Financial Research Randy Frederick. "Navzdory dnešnímu poklesu je ale trh naladěn trochu víc k růstu než k poklesu," dodal.
Za celý týden Dow Jonesův index vzrostl o 0,3 procenta, zisky indexů S&P 500 a Nasdaq Composite se ale snížily na 0,1 procenta.
Trh přitom nereagoval ani na příznivou statistiku z USA. Ta ukázala, že američtí zaměstnavatelé v únoru vytvořili asi 192.000 nových pracovních příležitostí, což bylo o trochu více, než čekal trh. Míra nezaměstnanosti přitom klesla na 8,9 procenta a je nejnižší za dva roky. Výrazně oslabily akcie bank, především Goldman Sachs a Citigroup, kterým uškodilo hodnocení analytiků Merrill Lynch.
Na devizových trzích se snižoval kurz dolaru, na který doléhá předpoklad zvýšení úrokových sazeb v eurozóně. To ve čtvrtek připustil prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Pokud ECB sazby v dubnu skutečně zvýší, bude to o mnoho dříve, než čekali analytici. Zájem o euro se tím na trhu patrně ještě zvýší.
Euro za celý týden vůči dolaru zpevnilo o 1,7 procenta a dostalo se na 1,3985 USD. Během dne bylo až nad psychologickou hranicí 1,40 USD, kde bylo naposledy loni v listopadu, dolů je ale srazilo snížení výhledu ratingu Španělska, k němuž dnes přikročila mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings. Dolar vůči euru přidal 0,8 procenta na 82,55 JPY.