Plánovaný deficit na letošní rok by se tak snížil z loňského asi jednoho bilionu jüanů (asi 2,7 bilionu Kč). Rozpočtové schodky jako poměr k HDP se v Číně v posledních letech snižují. V roce 2009, kdy Peking podpořil ekonomiku citelným zvýšením fiskálních výdajů, dosáhl deficit 2,8 procenta HDP.
Ministerstvo původně sdělilo, že loňský deficit činil 650 miliard jüanů, což by bylo výrazně pod plánovaným deficitem 1,05 bilionu jüanů. Příspěvky do stabilizačního fondu rozpočtu a přesun některých výdajů samospráv ale způsobil, že výsledek je blíž plánu.
V rozpočtu na rok 2011, který dnes ministerstvo ukázalo na zahájení výročního zasedání čínského parlamentu, se mimo jiné předpokládá, že centrální vláda spolu se samosprávami budou usilovat o zvýšení státních příjmů o osm procent. Výdaje se mají zvýšit o 11,9 procenta. To je v obou případech zpomalení růstu proti loňsku.
Loni se celkové příjmy čínské státní pokladny zvýšily o 21,3 procenta a výdaje o 17,4 procenta. To je o mnoho více, než činil plán. Ten počítal s růstem příjmů o osm procent, výdaje se měly zvýšit o 11,4 procenta. Díky vysokému růstu ekonomiky se v posledních letech zvyšují daňové příjmy, což je z části i výsledek úspěšné snahy úřadů zlepšit výběr daní.
Výběr daně z přidané hodnoty se má v letošním roce zvýšit o 11 procent na zhruba 2,3 bilionu jüanů (asi 6,1 bilionu Kč), stejně tak asi o 11 procent víc by měla do rozpočtu přinést daň z nemovitostí. Majetkové daně mají zajistit o 22 procent vyšší výnos než loni.